W jaki sposób mierzyć ciśnienie tętnicze?

Jak mierzyć ciśnienie prawidłowo? Poradnik dla samodzielnych

wpis w: Zdrowie | 0

Pomiar ciśnienia tętniczego jest niezwykle ważny w przypadku profilaktyki, jak i osób, które już mają problemy z chorobami układu krążenia. Regularne pomiary dostarczają kluczowych informacji dotyczących stanu zdrowia chorego. W tym poradniku wyjaśnimy jak prawidłowo mierzyć ciśnienie.

Od czego zaczynamy pomiar ciśnienia tętniczego?

Polecamy https://ezdrowo.pl/sport-na-ursynowie-porady/

Pomiar ciśnienia tętniczego możemy rozpocząć po około 5 minutowym odpoczynku poprzedzającym pomiar. Przed pomiarem nie należy spożywać kofeiny (ostatnią kawę radzimy wypić na 30 minut przed mierzeniem).

Wybrane dla Ciebie: Co zjeść przed bieganiem?

Wspomniany odpoczynek należy odbywać się w miejscu spokojnym i cichym. W trakcie odpoczynku przed pomiarem ciśnienia nie powinniśmy się poruszać.  W przypadku, gdy danego dnia mieliśmy do czynienia ze stresującą sytuacją lub wykonywaliśmy czynności, które są angażujące fizycznie powinniśmy wydłużyć odpoczynek. Uwaga – przed pomiarem ciśnienia tętniczego nie wolno palić papierosów, bo mogą zaburzyć one otrzymane wyniki.

Sprawdź: Typy bukmacherskie na dziś

Samodzielne mierzenie ciśnienia tętniczego – kilka złotych zasad

Zasada nr 1 – Ciśnienie mierzymy o tych samych porach i w dłuższym odstępie czasu. 

Najlepiej zdecydować się na dwukrotny pomiar ciśnienia w ciągu doby – rano i wieczorem. Jeżeli mierzymy ciśnienie w związku z zaleceniami lekarza należy stosować się dokładnie do podanych zaleceń. W sytuacji, gdy prowadzimy profilaktyczne pomiary obserwujmy ciśnienie przez tydzień.

Ważne! Ciśnienie mierzyć należy o w równych odstępach czasu. Idealną propozycją są 12 godzinne przerwy i dlatego wielu pacjentów mierzy ciśnienie tętnicze o 8 i o 20.

Zasada nr 2 – Wyniki pomiaru należy zapisywać

Dobrym pomysłem jest prowadzenie dziennika pomiarów ciśnienia. Pozwoli nam to obserwować zmiany oraz trendy, które mogą być istotną informacją medyczną. Lekarz wyposażony w nasze dokładne wyniki pomiarów ciśnienia krwi będzie mógł lepiej i precyzyjniej odczytywać symptomy wielu schorzeń.

Zasada nr 3 – Unikaj pomiarów bezpośrednio po posiłku 

Rozpoczęty proces trawienia pokarmów w bardzo dużym stopniu angażuje nasz organizm. Dlatego wyniki pomiaru ciśnienia tętniczego zaraz po sytym obiedzie może znacząco odbiegać od normy.

Proponowany tekst: Co zjeść przed treningiem na siłowni?

Jak interpretować wyniki pomiaru ciśnienia tętniczego?

Najbardziej prawidłowo jest przygotować średnią z dwóch pomiarów. Podczas obliczania średniego ciśnienia po tygodniu wykonywanych pomiarów należy pamiętać, że nie uwzględnia się pomiarów z pierwszego dnia.

Stworzona w ten sposób dokumentacja jest ważną wskazówką dla prowadzącego nas lekarza. Dobrym pomysłem jest przekazywanie wyników regularnych pomiarów bezpośrednio do naszego lekarza rodzinnego.  Bardzo ważne – każde odchylenie od normy czy niepokojącą zmianę w wynikach pomiaru należy bezzwłocznie zgłaszać do specjalisty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *