Alergik w Twoim domu? Radzimy jak uporać mu pomóc

pexels andrea piacquadio 3783806 1

W artykule wyjaśniamy o co warto zadbać mając alergika w naszym domu. Sprawdź czy stosujesz się do opisanych poniżej zasad!

Sypialnia – strefa wolna od zwierząt

Posiadanie zwierząt wpływa pozytywnie na zdrowie i nastrój. W domu dla alergika również znajdzie się dla nich miejsce. Ważne jednak, żeby wydzielić strefy, do których zwierzaki nie będą miały wstępu.

Taką przestrzenią na pewno powinna być sypialnia, w której spędzamy ponad 30% naszego życia. Chociaż niektórzy są zwolennikami wpuszczania zwierzaków do łóżka, lekarze są temu zdecydowanie przeciwni. Dlaczego? Tak bliski kontakt z pupilem wzmaga alergię. Poza tym, wyznaczając granice, unikniesz psiej i kociej sierści w pościeli oraz śladów nie zawsze czystych łapek.

Pozostając w temacie sypialni: alergicy powinni pamiętać również o regularnej wymianie pościeli oraz materaca. To właśnie w nim zbiera się najwięcej kurzu, roztoczy i innych niebezpiecznych alergenów.

Zakup nowego posłania zalecany jest co najmniej raz na siedem lat, jednak w przypadku jego uszkodzeń lub występujących na niego reakcji alergicznych, nie należy zwlekać. Warto przy tym zwrócić uwagę na to, czy nowy materac posiada atest higieniczny i z jakich materiałów jest wykonany.

Klimatyzacja wzmaga alergie – obalamy mit!

Wiele osób mylnie uważa, że klimatyzacja może wzmagać objawy alergii. To mit z którym należy się raz na zawsze rozprawić. Nowoczesne jednostki nie tylko ochładzają lub ogrzewają (wiele osób nie wie o funkcji grzania w klimatyzacji –  kliknij sprawdź jak to działa), ale także posiada zaawansowane systemy filtrujące powietrze. 

Od czasu pandemii koronawirusa rośnie świadomość klientów i coraz większa ich grupa rozumie, że nowe modele wyposażone są w wysokiej jakości filtry, dzięki którym oczyszczają powietrze z wirusów, bakterii, drobnych zanieczyszczeń i brzydkich zapachów. 

Klimatyzator staje się zatem urządzeniem o szerokim, wielofunkcyjnym urządzeniem, które sprzyja dobremu samopoczuciu i zdrowiu domowników. 

Regularne serwisy klimatyzatora plus stosowane w wielu jednostkach systemy samooczyszczania sprawiają, że bezpieczeństwo użytkowania jest praktycznie stałe przez cały okres mądrego użytkowania. 

Dywan w salonie – przyjaciel czy wróg?

Alergia nie oznacza konieczności pozbycia się dywanów. Jeśli nie wyobrażasz sobie salonu bez tego praktycznego elementu dekoracyjnego, wybierz dywan z krótkim włosiem, czyli o wysokości runa 3–4 cm. Pozwoli to uniknąć gromadzenia się w nim sierści, kurzu i paprochów. Postaw też raczej na syntetyczne materiały. Naturalne wełniane włosie może bowiem wzmagać alergię.

Dobrym pomysłem przy zwierzakach w domu będzie dobranie koloru wykładziny do umaszczenia pupila. Dzięki temu wypadające włosy nie będą szpecić ozdoby. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się też ciemne barwy, które maskują ewentualne ślady brudnych łap.

Koniecznie dbaj o regularne czyszczenie dywanu czy wykładziny. Alergik w domu potrzebuje jak najczystszej przestrzeni, a nawet krótkie runo jest siedliskiem alergenów. Regularnie odkurzaj odkurzaczem i trzep dywany co najmniej raz w miesiącu. Do usuwania plam i zabrudzeń staraj się w miarę możliwości używać środków z pH zbliżonym do naturalnego, np. wody z szarym mydłem.

Jakie kwiaty dla alergika w domu będą najlepsze?

Każdy dom zasługuje na piękną oprawę w postaci ozdób i dekoracji. Wspaniałym dodatkiem, który sprawdzi się w każdym wnętrzu są kwiaty. Jednak ustawienie żywych roślin w domu dla alergika może wywoływać niepożądaną reakcję uczuleniową, a szklane wazony w przypadku posiadania zwierząt będą ciągle narażone na zbicie. Czy da się temu jakoś zaradzić?

Istnieje sporo gatunków kwiatów dla alergików, które pięknie przyozdobią Twój dom. Należy do nich m.in. imponujący skrzydłokwiat i orientalny falenopsis. Jeśli nie zależy Ci koniecznie na roślinach kwitnących, możesz również wybrać dracenę, arekę albo aloes zwyczajny. Koniecznie zabezpiecz domową florę przed zwierzakami. W przypadku psa może wystarczyć ustawienie kwiatów wysoko poza jego zasięgiem. Natomiast zwinny kot nie da rady zrzucić z półki ciężkiej doniczki. Zadbaj przy tym jednak o wytrzymałe meble, które nie zerwą się pod ciężarem roślin.

Przeczytaj także: Chłodnictwo przemysłowe Warszawa