Co zjeść przed przed treningiem na siłowni? Porady

Co zjeść przed siłownią?

wpis w: Porady Treningowe | 0

W dzisiejszym artykule postaramy uporać się z odwiecznym dylematem osób, które trenują sporty siłowe.

Co zjeść przed siłownią? czyli zabierz energię na trening

 

Ci z was, którzy regularnie ćwiczą na siłowni pewnie niejednokrotnie słyszeli to pytanie. Nic dziwnego, bo ludzie, którzy faktycznie pasjonują się sportami siłowymi zawsze szukają nowych sposobów na poprawę swoich wyników czy to w zakresie siły czy skróceniu drogi do osiągnięcia upragnionej sylwetki.  A przemyślane i racjonalne żywienie to jedyny pewny, bezpieczny i legalny sposób na wspomnianych wyżej celów.

Jak mierzyć ciśnienie tętnicze w domy? poradnik

Dlaczego warto jeść posiłek przed treningiem siłowym?

To co zjemy przed treningiem ma wpłynie na:

  • Jakość naszego treningu – pozwoli na nam pracować optymalnie podczas całej jednostki treningowej.
  • Czas naszej regeneracji – brak posiłku przed i po treningowego wydłuży czas jaki nasz organizm będzie potrzebował na odbudowanie i nadbudowanie naszej tkanki mięśniowej i chrząstek stawowych. Pośrednio także może wpłynąć na czas regeneracji naszego układu nerwowego, który podczas treningu siłowego ulega sporemu obciążeniu.

Chcesz zdrowo zwiększyć masę mieśniową, ale nie masz czasu na stworzenie prawidłowej diety? 

  1. Przeczytaj nasz poradnik Jak przytyć i zdrowo zwiększyć masę mieśniową
  2. Zamów dietę pudełkową dla sportowców od Goodie Foodie

Łączysz siłownie z treningiem biegowym? Sprawdź również Co zjeść przed bieganiem?

To są dwa zadania naszej przed treningówki i chociaż chcielibyśmy przypisać jej jakieś inne, nietypowe właściwości to nic ponad to nie wymyślimy. Wpływ posiłku przed treningowego na nasze ciało w tym zakresie potwierdzają badania z których można by przytoczyć chociażby Effect of meal frequency and timing on physical performance  opublikowane pod adresem:

 

Co ma zawierać posiłek do zjedzenia przed treningiem na siłowni?

Tu nie mamy jakiegoś wielkiego zaskoczenia – nasz posiłek przed treningowy to odpowiednio ułożona i dostosowana od planowanej aktywności dawka makroskładników. I tu dopiero zaczyna się cała magia. Przyjrzyjmy się makroskładnikom po kolei.

Jajko kurze kalorie – sprawdź czy warto dodać je do posiłku przed siłownią

Rola węglowodanów w posiłku przed treningiem na siłowni

O glikogenie mięśniowym słyszał niemal każdy kto interesuje się sportami siłowymi. W trakcie krótkich i bardzo intensywnych aktywności jest podstawowym źródłem energii dla naszych mięśni. Niestety jego zapasy są bardzo ograniczone i wraz z ich wyczerpaniem drastycznie spada nasza ogólna efektywność treningowa.

Badania nad rolą węglowodanów wskazują, że ich przyjmowanie może podnieść ilość gromadzonego glikogenu mięśniowego. Badania prof. dr hab. Krystyny Nazar z 1980 roku, były jednymi z wielu, które dowodziły prawdziwości tego stwierdzenia.

W wynikach badań czytamy:

Po posiłku wysoko węglowodanowym mniejszemu wzrostowi stężenia amin katecholowych we krwi w czasie wysiłku towarzyszył mniejszy wzrost częstości skurczów serca. Badania sugerują, że jednym z czynników decydujących o korzystnym wpływie na zdolność do pracy spożywania węglowodanów przed wysiłkiem lub w czasie jego wykonywania jest zmniejszenie aktywności sympatycznego układu nerwowego.(Więcej o odpowiednim napięciu mięśni w tym mięśnia sercowego w artykule Sód – rola w organizmie człowieka)

Osoby poszukujące dodatkowych informacji zachęcamy do zapoznania się z artykułem Effects of depletion exercise and light training on muscle glycogen supercompensation in men.

Zdjęcia pochodzą z serwisu : https://www.muscleandstrength.com/