Doping w sporcie – fakty i mity

W sportach wyczynowych doping polega na stosowaniu przez sportowców zabronionych środków poprawiających ich wyniki wydajnościowe. Termin ‚doping’ jest szeroko stosowany przez organizacje regulujące zawody sportowe.

Stosowanie przeróżnych preparatów w celu zwiększenia wydolności swojego ciała, jest uważane za nieetyczne, a zatem zakazane, przez większość międzynarodowych organizacji sportowych, w tym Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Ponadto sportowcy (lub programy sportowe) podejmujący wyraźne kroki w celu uniknięcia wykrycia pogłębiają pogwałcenie zasad etycznych poprzez jawne oszustwo względem uczciwych sportowców.

Ważne!!! Poznaj opinie o legalnych bukmacherach

LV BET zakłady bukmacherskie – wady i zalety

Historycznie rzecz biorąc, początki dopingu w sporcie sięgają samego stworzenia sportu. Od starożytnych zastosowań substancji w wyścigach rydwanów po niedawne kontrowersje w baseballu i jeździe na rowerze, popularne poglądy wśród sportowców różniły się znacznie w poszczególnych krajach na przestrzeni lat. Ogólną tendencją wśród władz i organizacji sportowych w ciągu ostatnich kilku dekad było ścisłe regulowanie stosowania narkotyków w sporcie. Powodem tego zakazu są głównie zagrożenia dla zdrowia związane z lekami poprawiającymi wydajność, dla równości szans dla sportowców oraz dotyka to wzorowy wpływ sportu bez narkotyków na społeczeństwo. Władze antydopingowe twierdzą, że stosowanie leków zwiększających wydajność jest sprzeczne z „duchem sportu”.

Stosowanie narkotyków w sporcie sięga wieków wstecz, aż do samego wynalezienia koncepcji sportu. W dawnych czasach, kiedy najsilniejsi z narodu zostali wybrani jako sportowcy lub walczący, byli karmieni dietami i otrzymywali leczenie uważane za korzystne, aby pomóc zwiększyć mięśnie. Na przykład, mitologia skandynawska mówi, że Berserkers mogą pić mieszankę zwaną „butotenami”, aby znacznie zwiększyć swoją siłę fizyczną z ryzykiem szaleństwa. Jedna z teorii głosi, że mieszanina została przygotowana z grzyba Amanita muscaria, chociaż jest to kwestionowane.

W ciągu ostatnich 20 lat pojawienie się sterydów w sporcie było postrzegane jako epidemia. Przeprowadzono badania i ograniczone testy, aby znaleźć krótkoterminowe, odwracalne skutki dla sportowców zarówno na płaszczyźnie psychicznej jak i fizycznej. Niepożądane działania zostałyby złagodzone, gdyby sportowcom zezwolono na stosowanie kontrolowanych substancji pod odpowiednim nadzorem medycznym. Te niepożądane działania obejmują ropnie śródmięśniowe i inne bakterie drobnoustrojowe, które mogą powodować infekcje, z podrobionych produktów, które użytkownik decyduje się nabyć na czarnym rynku. W grę wchodzą także wysokie ciśnienie krwi i cholesterol, a nawet niepłodność, oraz stany dermatologiczne, takie jak ciężki trądzik. Efekty psychiczne obejmują zwiększoną agresję i depresję, a w rzadkich przypadkach zaobserwowano również samobójstwo. Większość badań nad skutkami sterydów okazała się niewłaściwa i pozbawiona wiarygodnych testów, a także przeprowadziła badania w sposób przekrzywiony, aby z góry określić światowy pogląd na stosowanie steroidów w sporcie. Długoterminowe efekty nie zostały jeszcze dokładnie określone ze względu na okres testowania tych substancji, ale zaczęłyby się pojawiać, gdy wcześni użytkownicy sterydów osiągną wiek 50 lat i więcej.

Opracowanie artykułu – https://forum.bukmacherskie.com/

Polecamy https://ezdrowo.pl/sport-na-ursynowie-porady/

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *