Fałszywe objawy ciąży – jakie objawy mogą świadczyć o ciąży, a wcale nią nie są?

wpis w: Zdrowie | 0
pexels olly 915051

Często kobiety starające się o upragnione dziecko próbują doszukać się objawów ciąży we wszystkich zmianach, które zachodzą w ich organizmie. Doskonale to rozumiemy, jednak istnieje szereg objawów, o których mówi się, że są typowe dla ciąży, ale również mogą świadczyć o zupełnie innych dolegliwościach. Zapraszamy do lektury.

Brak miesiączki

Brak miesiączki w terminie, w jakim powinna się pojawić, to typowy objaw, który przypisuje się do wczesnej ciąży. Istnieje jednak szereg innych powodów, które mogą spowodować zatrzymanie lub opóźnienie miesiączki, a należą do nich m.in. zmiany hormonalne, silny stres czy zbyt intensywne odchudzanie.

Plamienie

Gdy przychodzi dzień, w którym kobieta spodziewa się menstruacji, a zamiast standardowej krwi widzi jedynie plamienie, może pomyśleć o plamieniu implantacyjnym. Jednak plamienie implantacyjne to nie jedyny rodzaj plamienia jaki występuje. Skąpe krwawienie może być spowodowane m.in. zmianami hormonalnymi, przyjmowaniem niektórych leków, infekcjami czy chorobami o podłożu onkologicznym.

Nudności i wymioty

Nudności, wymioty czy wrażliwość na zapachy to jeden z najbardziej typowych objawów ciąży, którego winowajcą są zmieniające się hormony na wczesnym etapie rozwoju płodu. Jednakże nudności i wymioty mogą mieć bardziej prozaiczne podłoże, jak zatrucie pokarmowe czy infekcja rotawirusem.

Zmęczenie i zawroty głowy

Kolejnym objawem, za które odpowiedzialne są hormony na wczesnym etapie ciąży jest przewlekłe zmęczenie oraz zawroty głowy. Objawy te mogą świadczyć nie tylko o ciąży, ale również mogą wynikać z osłabienia organizmu czy anemii.

Wzmożona potrzeba oddawania moczu

Częstsze oddawanie moczu u kobiet w ciąży związane jest z rozszerzaniem się macicy przyszłej mamy oraz wzrostem przepływu krwi do nerki. Nic więc dziwnego, że kobiety, które czekają na upragniony pozytywny test ciążowy biorą ten objaw za pewnik. Jednak wzmożona potrzeba oddawania moczu może mieć zupełnie inne podłoże, takie jak infekcje dróg moczowych czy konsekwencja większej ilości picia wody niż dotychczas.

Fałszywe objawy ciąży – kiedy należy udać się do lekarza?

Jeśli doświadczasz jednego lub większej ilości objawów, a test ciążowy wychodzi negatywny, rozumiemy, że możesz być zawiedziona. Nie zmienia to jednak faktu, że niektóre z tych objawów mogą świadczyć chwilowych infekcjach organizmu lub nawet o bardziej poważnych chorobach. Jeśli więc objawy te utrzymują się przez dłuższy czas, w trosce o Twoje zdrowie, zalecamy konsultację lekarską.

Źródło: https://allwimin.com/pl/