Bycie mamą to niezwykłe doświadczenie, a narodziny dziecka to jedna z najwspanialszych chwil w życiu niemal każdej mamy. Okres prenatalny to czas, w którym nie tylko warto pomyśleć o przygotowaniach się na pojawienie nowego członka rodziny, lecz także moment, kiedy trzeba szczególnie zadbać o zdrowie zarówno dziecka, jak i swoje. Co warto wiedzieć o badaniach prenatalnych? Jak zadbać o siebie i swojego maluszka? Jak przygotować się na bycie mamą?
Badania prenatalne I, II i III trymestru
W czasie 40 tygodni trwania ciąży z dwóch połączony komórek rozwija się cały ludzki organizm, wszystkie układu i narządy. Ciąża podzielona została na trzy trymestry, w których zachodzą różnorodne zmiany zarówno w ciele płodu, jak i kobiety. By kontrolować, czy wszystkie procesy przebiegają prawidłowo, należy wykonać odpowiednią diagnostykę. Badania prenatalne I, II, i III trymestru wykonasz w DCG Dolnośląskim Centrum Medycznym we Wrocławiu.
W pierwszym trymestrze ciąży dochodzi do rozwoju wszystkich narządów wewnętrznych płodu. Ma to szczególnie istotne znaczenie, ponieważ właśnie na tym etapie mogą się pojawić wady rozwojowe związane z mutacjami genetycznymi. Między 10 a 11 tygodniem ciąży powinna zostać więc pobrana krew w celu przeprowadzenia testu PAPP-A, a między 12-13 tygodniem ciąży specjalistyczne badanie USG genetyczne, które umożliwia wykrycie ewentualnych wad rozwojowych.
Badania prenatalne 2 trymestru wykonywane są między 20 a 22 tygodniem. To przede wszystkim badanie USG połówkowe, umożliwiające dokładną ocenę, rozwijającego się w łonie matki dziecka, ilość płynu owodniowego oraz ułożenie łożyska. To również moment, w którym jest możliwość wykrycia ewentualnych wad serca.
Badania przeprowadzane w 3 trymestrze pozwalają dokładnie ocenić prawidłowy rozwój dziecka, zbadać stan narządów oraz dokładnie skontrolować jego serduszko.
Na poszczególnych etapach ciąży badania musi wykonywać również przyszła mama. Diagnostyka kobiet w ciąży obejmuje między innymi:
- oznaczenie grupy krwi oraz czynnika RH;
- testy pod kątem chorób wenerycznych oraz wirusowych, takich jak toksoplazmoza, czy HCV oraz HIV;
- kontrolę poziomu cukru;
- morfologię;
- badanie ogólne moczu;
- cytologię.
Odpowiednia dieta dla kobiet w ciąży – zobacz, o czym musisz pamiętać
Ciąża to czas ogromnego wysiłku dla kobiecego ciała. Dlatego niezbędna jest odpowiednia dieta, która zapewni optymalny rozwój dziecka, jak i pozwoli utrzymać kondycję mamie.
Przede wszystkim należy spożywać regularnie 4 lub 5 posiłków dziennie. Powinny być one różnorodne oraz właściwie zbilansowane. Dieta powinna być bogata w:
- różne źródła białka zarówno zwierzęcego, jak i pochodzące z ryb oraz warzyw np. soi, czy ciecierzycy;
- kwas foliowy znajdujące się między innymi w zielonych warzywach, takich jak szparagi, brokuły, czy świeży bób, a także buraki, czy awokado;
- Witaminę E znajdującą się w orzechach laskowych, pestkach dyni, migdałach oraz olejach roślinnych;
- Wapń niezbędny składnik przy budowie układu kostnego, najlepszym jego źródłem są produktu mleczne, takie jak sery, czy jogurty, a także brokuły, sezam, oraz rośliny strączkowe;
- Żelazo zwarte jest w czerwonym mięsie, jajach, rybach, kaszach, burakach, nasionach roślin strączkowych.
Będąc w ciąży, należy zrezygnować ze wszelkich używek takich jak papierosy, czy alkohol, oraz środki odurzające. Należy również wyeliminować z diety produkty będące źródłem tłuszczów nasyconych, dużych ilości soli, czy produktów zawierających duże ilości witaminy A, takich jak wątróbka.
Nie zapominaj o aktywności fizycznej – zobacz jakie ćwiczenia, możesz wykonywać będąc w ciąży
Choć niektóre kobiety obawiają się, że w czasie ciąży aktywność fizyczna może zaszkodzić dziecku, trzeba podkreślić, że jest ona nie tylko zdrowa, ale i niezbędna dla prawidłowego przebiegu ciąży, a nawet porodu. Ważne jest, by była ona dopasowana do stanu zdrowia mamy i etapu ciąży, chyba że istnieją przeciwskazania.
Jakie zalety ma aktywność fizyczna w czasie ciąży?
- Poprawia przepływ krwi przez macicę i łożysko;
- Zwiększa wydolność układu oddechowego, co z pewnością jest przydatne podczas porodu;
- Umożliwia szybszy powrót do formy po porodzie;
- Zwiększa laktacje.
Wybierając ćwiczenia w czasie ciąży, należy pamiętać, że nie mogą być to dyscypliny zbyt forsujące, lub w których istnieje ryzyko urazu, lub upadku, czyli takich jak: jazda konna, jazda na łyżwach lub nartach, czy dźwiganie ciężarów. Można za to chodzić na regularne, przynajmniej 30-minutowe spacery, pływać, czy uprawiać jogę. Najlepszą jednak opcją są zajęcia specjalnie opracowane dla przyszłych mam, które nie t