Jak leczyć haluksy? Metody nieinwazyjne i zabiegowe

wpis w: Odżywianie i diety | 0
feet g759085c83 1280

Haluksy, czyli koślawy paluch to deformacja stawu znajdującego się przy paluchu – dużym palcu stopy. Dolegliwość ta może powodować nieprzyjemne bóle i zaburzać chód. Jak leczyć haluksy?

Haluksy, czyli koślawy paluch to deformacja stawu znajdującego się przy paluchu – dużym palcu stopy. Dolegliwość ta może powodować nieprzyjemne bóle i zaburzać chód. Jak leczyć haluksy?

Czym są haluksy?

Haluks (łac. hallux valgus) to dolegliwość, w której dochodzi do wykrzywienia dużego palca w stopie. Towarzyszy jej deformacja w stawie śródstopno-paliczkowym stopy, która powoduje wystawanie głowy kości śródstopia.

Deformacja jak koślawy paluch może pojawić się u każdego z nas. Sprzyjają jej głównie wady stóp, w tym płaskostopie, zaburzone wzorce ruchowe, otyłość, noszenie zbyt wąskich, uciskających butów.

Jak sprawdzic czy mam haluksy? Można rozpoznać je bardzo prosto, ponieważ w tej dolegliwości dochodzi do skrzywienia palców dużych w kierunku pozostałych palców stopy, dlatego też zaburzona zostaje jej budowa od strony wewnętrznej.

Nieinwazyjne metody leczenia haluksów

Gdy pojawiają się haluksy, w takim przypadku wiele osób korzysta wtedy z nieinwazyjnych metod ich leczenia, które pozwalają na prawidłowe ustawienie palców, zapobiegają dalszym deformacjom i zmniejszają ból. Jak leczyć haluksy?

Kliny, ortezy i korektory na haluksy
Noszone są przy paluchu, aby odpowiednio go ustawić. Należy korzystać z nich regularnie dla najlepszych efektów.

Plastry na haluksy
Stosowane są głównie w celu redukcji bólu. Są to piankowe plastry, które chronią wystającą kość.

Buty na haluksy
Polecane są buty ortopedyczne o szerszych czubkach. Można kupić je w wielu wariantach, na przykład jak męskie półbuty czy sandały ortopedyczne na haluksy damskie w różnych wzorach, kolorach i rozmiarach.

Fizjoterapia na haluksy
Stosowane są różne zabiegi fizykalne, na przykład jak krioterapia, fala uderzeniowa, terapia magnesami, taping. Zmniejszają one dolegliwości i umożliwiają prawidłowe ustawienie palucha.

Wkładki na haluksy
Istnieją również specjalne wkładki na haluksy dostępne na https://dlastopy.pl/222-wkladki-do-butow, które mogą pomóc w leczeniu i zapobieganiu dalszym deformacjom. Wkładki te zapewniają odpowiednie podparcie stopy, poprawiając równowagę i redukując nacisk na duży palec stopy. Mogą również pomóc w poprawie ogólnego stanu stóp i zmniejszeniu bólu. Jednakże, zawsze przed zastosowaniem jakiejkolwiek metody leczenia haluksów, należy skonsultować się z lekarzem lub specjalistą od stóp, aby dobrać odpowiednią terapię i uniknąć dalszych powikłań.

Zabiegowe metody leczenia haluksów

Haluksy mogą być również leczone za pomocą zabiegów ortopedycznych. Są one stosowane głównie przy zaawansowanych dolegliwościach. Jak leczyć haluksy metodami zabiegowymi?

Leczenie zabiegowe polega głównie na usunięciu kości, która wystaje w stopie. Również używane są zabiegi polegające na wszczepieniu śruby korygującej paluch.