Leczenie zwyrodnienia stawu biodrowego jest konieczne z uwagi na bóle, które na początkowym etapie mogą stwarzać problemy z poruszaniem się, a w późniejszym stadium całkowicie je uniemożliwiać, co wpływa negatywnie na samopoczucie i higienę psychiczną. Może obniżać nastrój oraz prowadzić do depresji. Jest to choroba na ogół przypisywana seniorom, jednak coraz częściej objawia się u osób młodych, aktywnych, zarówno fizycznie, jak i zawodowo. Zasadniczym objawem choroby jest ból w pachwinie, który promieniuje do kolana lub lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Ból jest uporczywy i uciążliwy. Początkowo objawiający się przy wysiłku fizycznym, czy chodzeniu. Na późniejszym etapie ból towarzyszy choremu podczas snu. W tym momencie doskwiera na tyle mocno, że ciąży w normalnym codziennym funkcjonowaniu.
Co powoduje zwyrodnienie stawu biodrowego?
Choroba biodra może być efektem starzenia się organizmu, ale to nie jest jedyny czynnik. Powodem może być również:
- nadmierna waga
- niewielka aktywność fizyczna
- palenie papierosów
- zła, niezróżnicowana dieta
- wymagająca praca fizyczna obciążająca staw biodrowy
- występowanie urazu w przeszłości
- cukrzyca
- niedoczynność tarczycy
- wrodzona dysplazja stawu biodrowego
- hemofilia
- predyspozycje genetyczne
W jaki sposób leczyć zwyrodnienie stawu biodrowego?
Leczenie stawu biodrowego zależy od wieku i ogólnego stanu zdrowia pacjenta, a także od zaawansowania choroby. We wczesnym stadium choroby zaleca się leczenie zachowawcze. Stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, które działają ogólnie oraz miejscowo. Występują w formie tabletek, maści oraz żeli. Sterydy czy kwas hialuronowy może być podany pod kontrolą USG. Jeżeli leczenie zachowawcze nie przynosi efektywnych wyników lub choroba jest w zaawansowanym stadium, lekarz rozważy wykonanie zabiegu endoprotezoplastyki stawu biodrowego, inaczej mówiąc wstawienie sztucznego stawu. Okres rekonwalescencji i rehabilitacja biodra może potrwać do 6 miesięcy. Nowoczesna endoproteza może posłużyć pacjentowi nawet kilkadziesiąt lat.
Rehabilitacja biodra – na czym polega?
Kluczowym elementem leczenia zachowawczego jest rehabilitacja biodra, w skład której wchodzą zabiegi z zakresu fizjoterapii, takie jak:
- masaż,
- prądy,
- krioterapia
- pole magnetyczne,
- fala uderzeniowa,
- jonoforeza,
oraz ćwiczenia. Rehabilitacja obejmuje leczenie ruchem, które prawidłowo dobrane mogą złagodzić postępowanie choroby. Jej celem w tym przypadku jest zachowanie układu mięśniowego w dobrym stanie przez możliwie najdłuższy czas.
Rekonwalescent powinien dbać o prawidłową postawę ciała i nie przeciążać organizmu. Pomocna będzie kula, która odciąży nacisk na staw biodrowy.
Leczenie zachowawcze, fizjoterapia oraz ćwiczenia w dużej mierze poprawiają zdrowie oraz funkcjonowanie chorego. Jest to istotna część leczenia, której nie wolno zaniedbywać. Warto zwrócić się z tym problemem do lekarza już przy pierwszych objawach, dzięki czemu wdrożone leczenie podziała szybciej i skuteczniej. Im dłużej pacjent chodzi bez diagnozy i stosownego leczenia, tym bardziej będzie cierpiał z powodu uciążliwego bólu, a to może prowadzić do operacji.