Jak monitorować tętno i ciśnienie krwi

wpis w: Zdrowie | 0

Pomiar ciśnienia krwi to proces określania ciśnienia wywieranego przez krążącą krew na ściany naczyń krwionośnych. Pierwszym krokiem w pomiarze ciśnienia krwi jest znalezienie odpowiedniej tętnicy. Tętnica promieniowa w nadgarstku, tętnica ramienna w ramieniu i tętnica udowa w pachwinie są odpowiednimi tętnicami.

Jaki jest najlepszy czas na sprawdzenie ciśnienia krwi?

Drugim krokiem jest założenie mankietu wokół wybranej tętnicy i napełnienie go powietrzem, aż będzie wystarczająco ciasny, aby zatrzymać przepływ krwi. Trzecim krokiem jest uwolnienie części powietrza z mankietu i zmierzenie, jak wysoko na ramieniu lub nadgarstku nadal można wyczuć tętno. Jak dbać o zdrowie poczytaj na https://interesypolskie.pl/category/zdrowie-i-medycyna/. Daje to oszacowanie skurczowego ciśnienia krwi. Czwartym krokiem jest uwolnienie całego powietrza z mankietu i zmierzenie, jak wysoko na ramieniu lub nadgarstku nadal można wyczuć tętno — daje to oszacowanie rozkurczowego ciśnienia krwi. Ciśnienie krwi to siła, z jaką krew naciska na ściany tętnic, gdy serce bije i pompuje krew.

Wysokie ciśnienie krwi to poważny stan

Ciśnienie krwi jest rejestrowane jako dwie liczby, na przykład 120/80. Najwyższa liczba lub ciśnienie skurczowe to maksymalna siła wywierana przez krew na ściany tętnicy podczas bicia serca (gdy mięsień sercowy się kurczy). Dolna liczba lub ciśnienie rozkurczowe to minimalna siła wywierana przez krew na ściany tętnicy między uderzeniami serca (kiedy mięsień sercowy się rozluźnia).

Organizm ludzki ma naturalną tendencję do utrzymywania równowagi. Kiedy jest nam za zimno, nasze ciała drżą, aby się ogrzać. Kiedy jest nam za gorąco, nasze ciała pocą się, aby się ochłodzić. Podobnie, gdy nasze naczynia krwionośne otrzymują zbyt duże ciśnienie z pokarmów i płynów o wysokiej zawartości sodu, powoduje to ich pęcznienie i rozszerzanie się, co skutkuje wyższym niż normalny odczytem na ciśnieniomierzu danej osoby.

Jak obniżyć poziom stresu, aby pomóc sobie z wysokim ciśnieniem krwi

Zjawisko to nazywane jest wrażliwością na sól lub nadciśnieniem solnym. Pomiar ciśnienia krwi jest powszechną procedurą stosowaną do oceny stanu zdrowia danej osoby. Można to zrobić, mierząc ciśnienie krwi w ramieniu, nogach, a nawet w pozycji leżącej. Ciśnienie krwi jest mierzone w milimetrach słupa rtęci (mm Hg). Skurczowe ciśnienie krwi to górna liczba, a rozkurczowe ciśnienie krwi to dolna liczba podczas odczytu ciśnienia krwi.

Normalny zakres ciśnienia skurczowego i rozkurczowego wynosi odpowiednio 120-139 i 80-89. Pomiar ciśnienia krwi to proces pomiaru ciśnienia krwi za pomocą sfigmomanometru, urządzenia mierzącego siłę nacisku krwi na ściany tętnicy.