Jak światło niebieskie wpływa na nasz wzrok

wpis w: Zdrowie | 0

Trend profilaktyki oraz zdrowego trybu życia coraz prężniej rozwija się w Europie. Wzrasta również poziom świadomości zagrożeń, które niosą za sobą rozwój technologiczny oraz powszechna urbanizacja. Żyjemy w całkowitym otoczeniu ekranów i spędzamy średnio 9 godzin dziennie wśród urządzeń cyfrowych. Te, często służące nam jako narzędzie pracy, mogą mieć negatywny wpływ na nasz wzrok. Coraz częściej spotykamy się bowiem z problemem bezsenności, niewyraźnego widzenia, wrażliwości na światło, czy bólem głowy. Z czego wynika popularność powyższych objawów i jak możemy zniwelować ich częstotliwość?

Choć jest niezbędne do prawidłowego widzenia, może jednocześnie negatywnie wpływać na nasze oczy. Czym właściwie jest niebieskie światło? Znane również jako światło widzialne o wysokiej energii (HEV), jest uznawane za jedną z przyczyn wielu problemów zdrowotnych. Emitowane ze świetlówek ledowych i jarzeniowych, a także urządzeń cyfrowych, towarzyszy nam niemalże na każdym kroku. Szczególnie niekorzystnie wpływa na nasz wzrok w pomieszczeniach z ograniczonym dostępem promieni słonecznych – magazynach, centrach handlowych, a także sklepowych butikach. Ze szkodliwym, niebieskim składnikiem mamy styczność także we własnym domu. Przykładem mogą być telewizory LED, przed którymi chętnie spędzamy wieczory oglądając filmy. Możemy zaryzykować stwierdzenie, że nie sposób od niego uciec. Komputery, czy smartfony już dawno przestały służyć nam jako narzędzia do rozrywki. Obecnie stały się nieodłącznym elementem naszego życia codziennego, również podczas pracy. Wszystkie te urządzenia emitują światło, które nie tylko negatywnie wpływa na jakość naszego snu, ale przede wszystkim może być szkodliwe dla naszego organizmu. Popularna funkcja Night Vision jedynie zmniejsza blask, nie usuwając przy tym widma światła niebieskiego. Te z kolei może wpływać na opóźnienie uwalniania się melatoniny, zwiększyć czujność i zresetować wewnętrzny zegar ciała. Zmiana ta powoduje, że zasypiamy znacznie później, niż mieliśmy to w zwyczaju i wstajemy mniej wypoczęci niż kiedyś. Czynniki te mogą prowadzić do trwałej bezsenności, co w konsekwencji powoduje dodatkowe problemy zdrowotne. Niebieski składnik może być również przyczyną bólu głowy, wrażliwości na światło oraz niewyraźnego widzenia spowodowanego cyfrowym zmęczeniem oczu.

swiatlo niebieskie a wzrok czlowieka 1

Polepszenie jakości naszego samopoczucia nie musi wiązać się z całkowitą zmianą naszych przyzwyczajeń. Najprostsze rozwiązania mogą w przyszłości nieść za sobą nieoczekiwane rezultaty, a nasze zaniedbania często skutkują poważnymi problemami zdrowotnymi. Bardzo często nie mamy możliwości skrócenia czasu spędzonego przed  ekranami cyfrowymi. Wynika to przede wszystkim z rodzaju wykonywanej pracy. Istnieją jednak możliwości, które pomogą nam zwalczać konsekwencje długich godzin spędzonych wśród urządzeń emitujących światło niebieskie.

Polski dystrybutor, Barner Polska,  oferuje produkt, który nie tylko pomoże nam zwalczać konsekwencje długich godzin spędzonych przed ekranami urządzeń cyfrowych, ale także będzie świetnym uzupełnieniem stylizacji. Od dziś po prostu wystarczy nosić okulary chroniące przed promieniami niebieskimi, choćby przez połowę dnia albo do pracy przy komputerze.

Troska o zdrowie może stać się jeszcze prostsza!

Na stronie www.barnerbrand.pl znajdziemy szeroki wybór oprawek dla kobiet
i mężczyzn oraz specjalne nakładki przeciwsłoneczne. Okulary świetnie sprawdzą się również dla osób z wadą wzroku korzystających z soczewek kontaktowych. Kolekcja „Chroma”, inspirowana designem prosto ze znanych dzielnic największych miast na świecie, została zaprezentowana w wielu wersjach kolorystycznych – dając możliwość tworzenia dziesiątek kombinacji. To idealne rozwiązanie dla całej rodziny. W końcu narażeni są zarówno rodzice, jak i starsze pociechy. Nastolatkowie, podobnie jak dorośli, także spędzają dużo czasu przed ekranami urządzeń cyfrowych oraz wśród oświetlenia ledowego. Bądźmy dobrym przykładem dla młodszych pokoleń.