Jaka dieta jest najskuteczniejsza, wysokobiałkowa, keto, beztłuszczowa…?

wpis w: Odżywianie i diety | 0
porcje zdrowych posilkow

Szukając najlepszej diety dla siebie, można spotkać się z całą masą różnych propozycji, które w cudowny sposób mają nam pomóc. Do popularnych odchudzania zalicza się między innymi dietę wysokobiałkową, keto oraz beztłuszczową. Która z nich jest najskuteczniejsza?

Dla kogo jest dieta wysokobiałkowa?

Jedną z popularniejszych diet jest ta wysokobiałkowa, zwana także dietą proteinową, Dukana lub Atkinsona, choć mało kto wie, na czym ona polega, jak działa i dla kogo jest przeznaczona. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, by komponować posiłki w taki sposób, aby białko stanowiło w nich składnik dominujący, przy jednoczesnym ograniczeniu tłuszczy i węglowodanów. Informacje o tym dla kogo dieta wysokobiałkowa będzie najlepsza przeczytasz na penicylina.pl wraz z omówieniem jej zalet i wad. Z pewnością jest to dobry wybór dla osób aktywnych fizycznie i tych, którzy chcą budować masę mięśniową, nie sprawdzi się jednak jako sposób na odchudzanie.

Czy dieta keto rzeczywiście działa?

Dieta ketogeniczna, zwana popularnie dietą keto, została stworzona jako leczniczy sposób odżywiania i jest przeznaczona przede wszystkim do walki z chorobami degenerującymi. Poleca się ją osobą z Alzheimerem, Parkinsonem, Autyzmem, a także osobom z insulinoopornością. Choć nie jest to standardowa dieta odchudzająca, liczne badania w jej kierunku pozwoliły wywnioskować, że dobrze prowadzona pomaga w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Nie jest to jednak jej cel nadrzędny, a odchudzenie jest po prostu skutkiem ubocznym. Na czym polega ten sposób odżywiania? Przede wszystkim na eliminowaniu węglowodanów i zastąpienia ich tłuszczami. Ciało, zamiast czerpać energię z glukozy będzie ją brać z tłuszczu, a tym samym dojdzie do spalania tkanki tłuszczowej.

Na czym polega dieta beztłuszczowa?

Odwrotnością diety ketogenicznej, jest dieta beztłuszczowa. Nie chodzi w niej o to, by pozbyć się z pożywienia wszystkich możliwych tłuszczy, ale by wyeliminować te niezdrowe. Zamiast wybierać produkty bogate w tłuszcze nasycone, lepiej przerzucić się na te nienasycone, do których zaliczają się między innymi tłuszcze omega-3 i 6 i są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ciała. Ten rodzaj diety pomaga w odchudzaniu, oczywiście należy podejść do tematu rozsądnie i pamiętać o możliwych skutkach niepożądanych.

Czy popularne diety są skuteczne?

Jeżeli chodzi o diety odchudzające, należy do nich podchodzić z dużą dozą ostrożności. Ich wybór pozostaje kwestią indywidualną i należy pamiętać, że organizm każdego z nas jest inny, ma inne problemy i zapotrzebowania. Dla jednej osoby dieta ketogeniczna będzie świetnie się sprawdzać, dla innej może przynieść więcej problemów niż korzyści. Przed wyborem konkretnego sposobu odżywiania, warto wcześniej skonsultować się z dietetykiem, który może pomóc nam w dobraniu takiej diety, która będzie dla nas najbezpieczniejsza.

O skuteczności konkretnego sposobu odżywiania mówi wiele badań, ale należy wziąć poprawkę zarówno na indywidualne potrzeby, jak i to czy korzystamy z danej diety prawidłowo. Niestety najczęściej problemem jest nie sama dieta, a to jak się do niej podchodzi.