Sposoby na nieświeży oddech

Nieświeży oddech jest problemem dotykającym masy ludzi – niezależnie od higieny stomatologicznej można się spotkać z przypadkami nieświeżego oddechu. Nawet przy idealnym stanie uzębienia możliwe jest stwierdzenie nieświeżego oddechu.

Dlaczego tak się dzieje? Otóż, za nieświeży oddech odpowiadać mogą nie tylko schorzenia jamy ustnej i zębów. Coraz częściej zwraca się uwagę na przyczyny laryngologiczne, żołądkowe oraz problemy z drogami oddechowymi. Przyjrzyjmy się zatem temu, jak wygląda sytuacja z nieświeżym oddechem. O nieświeżym oddechu opowiem nam dentysta z gabinetu Damdent.

Główna przyczyna nieprzyjemnego oddechu

Nie będzie niespodzianką, gdy wskaże się że jedną z podstawowych przyczyn nieświeżego oddechu jest niedostateczna higiena jamy ustnej. Problem ten dotyka sporego odsetka populacji. Gromadzące się w jamie ustnej bakterie oraz grzyby mogą stać się przyczyną powstawania nieprzyjemnego zapachu. Kamień nazębny i płytki oraz niekiedy zapalenia śluzówek mogą prowadzić do powstawania nieprzyjemnych zapachów, wynikających z aktywności metabolicznej drobnoustrojów. Możliwą przyczyną wystąpienia problemów z nieświeżym oddechem jest również obecność bakterii w tylnym odcinku języka – są to bardzo często pomijane okolicy w trakcie mycia zębów.

Przeczytaj również: Zakwaszenie żołądka – poradnik

Co poza zębami i próchnicą?

Istotną przyczyną są schorzenia laryngologiczne. Po przechodzeniu wielu angin w migdałkach tworzą się nisze, w których to lokalizują się różnego rodzaju drobnoustroje oraz resztki jedzenia. Doprowadzać to może do generowania nieprzyjemnego zapachu. Innym schorzeniem laryngologicznym są oczywiście zapalenia gardła, które są często nadkażane przez bakterie. Prowadzi to do powstawania charakterystycznego, nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej. Inną przyczyną mogą być zapalenia zatok, z których to wydostaje się do gardła nieprzyjemnie pachnąca wydzielina ropna.

Przeczytaj również: Co zjeść przed treningiem na siłowni?

Jak radzić sobie z nieprzyjemnym oddechem z ust?

W pierwszym etapie bardzo istotna bywa dokładna diagnostyka przyczyn nieświeżego oddechu. Na co dzień warto zadbać o higienę stomatologiczną oraz stosowanie preparatów maskujących wydostawanie się nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej. Diagnostyka stomatologiczna i laryngologiczna są podstawą i trzonem dalszego postępowania.

Przeczytaj również: dieta przy helicobacter pylori

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *