Prawidłowe opróżnianie worka na mocz

wpis w: Zdrowie | 0

Czasami musimy nauczyć się w życiu nowych umiejętności i musimy poznać podstawowe zasady, by nie popełniać błędów. Taką sytuacją może być założenie cewnika osobie, która ma problemy z poruszaniem się. Musimy w związku z tym dowiedzieć się, jak prawidłowo opróżniać pojemnik na mocz. W tym wpisie zajmiemy się tym tematem.

Prawidłowa wymiana worka na mocz

Worek z moczem musi być regularnie opróżniany, można się do tego przyzwyczaić i wykonywać tę czynność prawidłowo. Niezależnie od tego, czy potrafi to zrobić osoba chora, czy będą to robiły osoby z rodziny, warto poznać kilka podstawowych zasad, gdyż jest to czynność, która zapobiega wysunięciu się cewnika z pęcherza moczowego oraz zastojowi moczu w pęcherzu. Dzięki niej nie dochodzi do infekcji układu moczowego i pozwala monitorować diurezę, stąd jest to czynność bardzo ważna. 

Pierwszą rzeczą powinno być poinformowanie osoby chorej, po to, by zapewnić jej pewną intymność i wyjaśnić co będzie robione. Do wykonania tej czynności będziemy potrzebowali następujących materiałów:

  • jałowego worka na mocz;
  • rękawiczek lateksowych;
  • fartucha ochronnego;
  • mydła lub innego środka do dezynfekcji rąk;
  • podkładu foliowego lub ligniny;
  • środka antyseptycznego;
  • jałowej zatyczki do cewnika;
  • tacy;
  • basenu;
  • miski nerkowej;
  • kosza na odpady zakaźne.

Po przygotowaniu tych materiałów i założeniu odpowiedniego ubrania należy położyć jałowy kompres w miejsce połączenia cewnika z drenem worka na mocz i zacisnąć cewnik. W następnym kroku odłączamy cewnik z drenem łączącym worek na mocz i dezynfekujemy końcówkę cewnika środkiem antyseptycznym. Nowy, jałowy zestaw do odprowadzenia moczu łączymy z cewnikiem i usuwamy stary worek na mocz. Nowy worek możemy powiesić na ramie łóżka, poniżej poziomu pęcherza moczowego.

Jeśli nie zakładamy nowego worka, procedura wygląda podobnie. Stawiamy basen pod worek z moczem, zwalniamy zacisk przy worku i odprowadzamy mocz z worka do basenu. Dezynfekujemy końcówkę zlewczą worka gazikiem, który jest nasączony płynem antyseptycznym. Następnie zaciskamy zacisk, wkładamy zestaw na miejsce przy łóżku. 

Po wykonaniu wymienionych czynności powinniśmy sprawdzić szczelność i drożność całego zestawu odprowadzania moczu. Po sprawdzeniu, jeśli wszystko działa prawidłowo, możemy zdezynfekować wykorzystane przybory i sprzęt, zdjąć rękawice, ubiór ochronny, umyć i zdezynfekować ręce. Po wykonanym zabiegu możemy także uzupełnić dokumentację chorego. 

Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Przede wszystkim należy bardzo skrupulatnie przestrzegać zasad antyseptyki, a worek koniecznie musi być umiejscowiony poniżej poziomu pęcherza moczowego. Worek z moczem nie powinien leżeć ani na podłodze, ani na łóżku pacjenta i nigdy nie powinniśmy dopuszczać do jego przepełnienia. Takie zachowania prowadzą do infekcji układu moczowego. 

Podczas mycia się pacjenta powinno się odłączyć używany worek i zamknąć cewnik przy pomocy jałowej zatyczki, a po zakończonej kąpieli możemy podłączyć jałowy worek na mocz. 

Osuszony cewnik należy zdezynfekować poprzez przetarcie go jałowym gazikiem nasączonym preparatem antyseptycznym. 

Jeśli nie mamy pewności jak często należy wymieniać worek na mocz, najlepiej zastosować się do zaleceń producenta. Worki na mocz wyposażone w port do pobierania próbek i zastawkę bezzwrotną można używać przez okres tygodnia. Worek należy opróżniać w zależności od potrzeb pacjenta lub raz na kilkanaście godzin.

Profesjonalne worki na mocz dostępne w sklepie internetowym dlapacjenta.pl – link do kategorii: https://dlapacjenta.pl/worki-na-mocz.html