Rezonans magnetyczny – na czym polega badanie?

wpis w: Odżywianie i diety | 0

Rezonans magnetyczny jest często stosowaną w medycynie techniką diagnostyki obrazowej. Dzięki tej metodzie można w nieinwazyjny sposób zbadać wewnętrzne struktury organizmu człowieka (serce, mózg, tkanki miękkie, kości, kanał szkieletowy).

Na czym polega rezonans magnetyczny?

W metodzie rezonansu magnetycznego (MRI) wykorzystywane są właściwości magnetyczne protonów występujące w jądrach wodoru (czyli w wodzie). Protony ulegają uporządkowaniu pod wpływem umieszczenia ich w polu magnetycznym. Po poddaniu ich działaniu odpowiedniej częstotliwości fal radiowych, protony zmieniają swój stan oraz wysyłają fale, oddając tym samym energię (rezonans).

Oddawane przez protony fale są odbierane przez czujniki tomografu. Następnym krokiem jest komputerowe przetwarzanie zebranych danych na obraz medyczny. Możliwe jest także stworzenie trójwymiarowych obrazów poddanych badaniu narządów.

W porównaniu z badaniami radiologicznymi (z użyciem promieni rentgenowskich), rezonans magnetyczny jest całkowicie nieinwazyjny. Wykorzystywane w badaniu fale radiowe i pole magnetyczne są nieszkodliwe dla człowieka.

Kiedy wykonuje się rezonans magnetyczny?

Dzięki rezonansowi magnetycznemu można w prosty sposób sprawdzić stan narządów wewnętrznych w organizmie człowieka. Urządzenie potrafi w precyzyjny sposób ustalić zmiany w układzie szkieletowym, mięśniowym, a nawet w szpiku kostnym. Możliwe jest także zbadanie serca oraz uwidocznienie naczyń krwionośnych.

Za pomocą rezonansu magnetycznego można diagnozować choroby ośrodka układu nerwowego (nowotwory mózgu, stwardnienie rozsiane, zaburzenia neurologiczne, choroby Alzheimera, guzy kanału kręgowego). Metoda przydaje się także do wykrywania guzów w tkankach miękkich, np. narządach rodnych, płucach i sercu.

Wskazaniami do badania rezonansem magnetycznym są schorzenia takie jak:

  • rozszczep kręgosłupa,
  • rozdwojenie rdzenia,
  • wrodzona zatoka skórna kręgosłupa,
  • rozszczep czaszkowo-mózgowy,
  • choroby weneryczne,
  • torbiel przegrody przezroczystej,
  • guzki w ośrodkowym układzie nerwowym,
  • niedokrwienie mózgu.

Rezonans magnetyczny jest często wykonywanym badaniem obrazowym, oferowanym przez wiele klinik, takich jak np. klinika Rex Medica rexmedica.pl/rezonans-magnetyczny.

Jak przebiega badanie rezonansem magnetycznym?

Jest to całkowicie bezbolesny zabieg, trwający między 15 a 45 minut. Jedynym dyskomfortem, jaki może odczuć pacjent jest przebywanie w nieruchomej pozycji, wewnątrz maszyny skanującej. Może to być szczególnie uciążliwe dla osób dotkniętych klaustrofobią. W razie potrzeby, pacjentowi można podać leki uspokajające, lub nawet zastosować znieczulenie ogólne. Pacjent jest pod stałą opieką personelu medycznego, który ma nad nim stały kontakt.

Przez co najmniej 4 godziny przed badaniem nie powinno się spożywać jedzenia oraz pić napoi (badanie jest przeprowadzane na czczo). Leki stałe lub insulina mogą zostać przyjęte o normalnej porze przyjmowania, nie są one przeciwskazaniem do wykonania badania.

W szczególnych przypadkach przed badaniem pacjentowi podaje się kontrast, jest on bezpieczny i jedynie sporadycznie może wywołać reakcję alergiczną. Przeciwskazaniem do badania jest miesiączkowanie. Badanie można wykonywać w ciąży, jednak powinno się go unikać w pierwszym trymestrze.