Skuteczne leki na zgagę i refluks

wpis w: Zdrowie | 0
heartburn 5273873 1280

Uczucie pieczenia i palenia w przełyku? Ból i odczuwalny gorąc umiejscowiony w klatce piersiowej, zaraz za mostkiem? Jest tu mowa o zgadze, która jest objawem refluksu. Refluks polega na cofaniu się kwasu żołądkowego z żołądka do przełyku. Kwas podrażnia błonę śluzową i wtedy mocno odczuwa się zgagę.

To na tyle częsta dolegliwość, która epizodycznie bądź systematycznie może dokuczać, że niemal każdy choć raz doświadczył jej w życiu. Często z tą przypadłością muszą zmagać się kobiety w ciąży. Zgaga nawet kiedy występuje sporadycznie, jest na tyle dokuczliwa, że warto poszukać dobrych i skutecznych domowych metod bądź leków, na jak najszybsze złagodzenie objawów. 

Działania profilaktyczne pomocne w radzeniu sobie ze zgagą i refluksem

Mając do czynienia z tak nieprzyjemnymi i bolącymi objawami refluksu, tym bardziej kiedy zdarzają się systematycznie, warto przede wszystkim przemyśleć kwestię utrzymania zrównoważonej diety. Odpowiednia masa ciała oraz zdrowy styl życia mają w tym przypadku, jak i wielu innych, niebagatelne znaczenie. Sen, aktywność fizyczna, zrzucenie nadmiarowych kilogramów w przypadku nadwagi, oraz redukcja spożywania alkoholu, napojów gazowanych i palenia papierosów, to wszystko działania profilaktyczne działające na utrzymanie zdrowia. Jednak kiedy zgaga wystąpi, można pomóc sobie w odpowiednim ułożeniu ciała podczas snu. Pomocne okazuje się wypoczywanie w pozycji półleżącej oraz spanie na lewym boku. A jak sobie radzić w momencie wystąpienia zgagi?

Domowe sposoby na zgagę i refluks

Co pomaga na zgagę? Odradza się stosowanie leków przeciwbólowych zawierających w sobie ibuprofen, ponieważ preparat ten jeszcze bardziej podrażnia żołądek. Każdy organizm inaczej reaguje na stosowane środki, warto poszukać najskuteczniejszy. Do domowych sposobów walki ze zgagą zaliczamy:

  • imbir, plasterek do ssania albo łyżka startego świeżego imbiru, zaparzona w formie herbaty,
  • zioła do picia: rumianek, mięta, koper włoski, prawoślaz lekarski, dobrze działają na układ pokarmowy,
  • siemię lniane czy len mielony– utworzony z nich kleik łagodzi skutecznie podrażnienia i działa na refluks,
  • mleko, łagodzi pieczenie w przełyku i kwasowość żołądka.

Warto szukać skutecznego domowego sposobu na zgagę i refluks. Jeśli domowe sposoby nie przekonują, można szukać ratunku w specjalnie stworzonych medycznych preparatach na zgagę i refluks. 

Skuteczne leki na zgagę i refluks

W aptece kupić można leki bez recepty, które skutecznie pomogą złagodzić zgagę i refluks. To preparaty, które dzięki zawartym substancjom zasadowym zobojętniają kwasowość żołądka, hamując wydzielanie kwasu solnego. Pomaga to w szybkim złagodzeniu objawów. Do popularnych leków bez recepty zalicza się lek Ranigast dostępny w aptecje internetowej Apteka dla Pacjenta. To specjalny środek przeznaczony do szybkiego łagodzenia objawów refluksu żołądkowo-jelitowego. Jest to lek, którego stosowanie jest również bezpieczne podczas zapalenia żołądka. W aptekach zakupić można również zioła na trawienie oraz len mielony

Stosując profilaktykę zdrowotną, minimalizuje się występowanie chorób w tym refluksu i zgagi. Jeśli jest to na tyle uciążliwa dolegliwość, na pewno warto skonsultować to ze specjalistą i poznać przyczyny refluksu żołądkowo-przełykowego, aby móc temu przeciwdziałać i cieszyć się zdrowiem żołądka i przełyku.