Ruch to zdrowie: Sekrety rozwoju motorycznego Twojego dziecka

wpis w: Sport, Zdrowie | 0

Rozwój motoryczny dziecka jest jednym z kluczowych aspektów jego ogólnego rozwoju, wpływając na zdolności fizyczne, społeczne oraz intelekualne. Aby wspierać ten rozwój, rodzice i opiekunowie mogą podjąć szereg działań, które nie tylko wspomogą dziecko w osiąganiu nowych umiejętności motorycznych, ale również zbudują jego pewność siebie i zdolności adaptacyjne.

Rozwój motoryczny obejmuje zdolności takie jak chwytanie, siedzenie, raczkowanie, chodzenie, bieganie, a także koordynację ruchową i równowagę. Te umiejętności rozwijają się stopniowo, w naturalnym tempie, które może różnić się u każdego dziecka. Istotne jest, aby rodzice byli świadomi tych etapów i wspierali dziecko poprzez zabawę, ćwiczenia i aktywności dostosowane do jego wieku i możliwości.

Znaczenie wspierania rozwoju motorycznego

Wsparcie w rozwoju motorycznym ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i dobrostanu dziecka. Poprawia to nie tylko jego zdolności fizyczne, ale również wpływa pozytywnie na rozwój emocjonalny, społeczny i poznawczy. Dzieci, które są aktywne fizycznie, często lepiej radzą sobie w szkole, mają lepszą samoocenę i są mniej narażone na problemy z nadwagą i otyłością.

Praktyczne sposoby na wspieranie rozwoju motorycznego

 • Zabawa na świeżym powietrzu: Regularne spacery, wycieczki do parku i zabawy na placu zabaw zachęcają do biegania, skakania, wspinania się i innych form aktywności, które są niezbędne do rozwoju silnych mięśni i koordynacji.
 • Zabawki edukacyjne: Zabawki wspomagające rozwój motoryczny, takie jak klocki, puzzle, piłki czy rowerki, mogą znacząco przyczynić się do poprawy umiejętności manualnych i równowagi.
 • Aktywności rodzinne: Wspólne ćwiczenia, taniec, pływanie czy jazda na rowerze to nie tylko doskonała okazja do spędzania czasu z rodziną, ale również moment na rozwijanie umiejętności motorycznych dziecka.
 • Zachęta i pochwały: Pozytywne wsparcie i motywacja są niezbędne. Dzieci, które otrzymują zachętę i pochwałę za swoje wysiłki, są bardziej skłonne do podejmowania nowych wyzwań motorycznych.

Obserwacja i wsparcie

Ważne jest, aby rodzice i opiekunowie uważnie obserwowali rozwój motoryczny dziecka i reagowali na jego potrzeby. Jeśli zauważą jakiekolwiek opóźnienia lub trudności w osiąganiu kamieni milowych rozwojowych, powinni skonsultować się z pediatrą lub specjalistą ds. rozwoju, aby uzyskać odpowiednie porady i wsparcie.

Dostosowanie aktywności do wieku dziecka

Dla niemowląt skupiamy się na zabawkach i aktywnościach, które wspierają chwytanie, toczenie i podnoszenie głowy. Dla maluchów ważne jest zachęcanie do raczkowania, chodzenia, wspinania się i manipulowania przedmiotami. Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym mogą eksplorować bardziej złożone aktywności, takie jak jazda na rowerze, pływanie, taniec czy sporty zespołowe, które rozwijają koordynację, równowagę i umiejętności społeczne.

Znaczenie zdrowej diety

Zdrowa dieta jest nieodzownym elementem wspierającym rozwój motoryczny dziecka. Dostarczanie organizmowi niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów wspomaga wzrost mięśni, kości oraz ogólną sprawność fizyczną. Utrzymanie właściwego nawodnienia i zbilansowanego odżywiania jest kluczowe dla energii i witalności niezbędnej do aktywności fizycznej.

Wyznaczanie realistycznych celów

Każde dziecko jest inne, więc ważne jest, aby cele rozwojowe były realistyczne i dostosowane do indywidualnych możliwości. Celebracja małych osiągnięć motywuje dziecko do dalszego próbowania i uczenia się. Ustanawianie stopniowanych wyzwań pomaga budować pewność siebie i poczucie osiągnięcia.

Rola regularnych badań kontrolnych

Regularne wizyty u pediatry lub specjalisty ds. rozwoju dziecka pozwalają na monitorowanie postępów w rozwoju motorycznym oraz wczesne wykrywanie ewentualnych zaburzeń czy opóźnień. Profesjonalna ocena i ewentualne wskazówki mogą być cenne dla dalszego planowania wsparcia rozwojowego.

Jak przytyć i zwiększyć masę mieśniową? Porady dla trenujących

Często zdarza się, że mimo regularnych treningów i zbilansowanej diety nasza masa ciała wciąż pozostaje na niezadowalającym poziomie. Właściwy trening oraz odpowiednia dieta to kluczowe elementy w budowaniu masy mięśniowej. W tym artykule dowiesz się, jakie kroki podjąć, aby zwiększyć swoją masę mięśniową oraz jakie produkty spożywcze powinny znaleźć się w Twojej diecie.

Jaka dieta na przytycie?

Dieta wysokokaloryczna jako klucz do założenia masy mięśniowej

Aby przybrać na masie, należy spożywać więcej kalorii niż dotychczas. Dlatego, aby zwiększyć masę ciała, konieczne jest wprowadzenie do diety nadmiar kaloryczny. Oznacza to, że spożywane przez nas posiłki powinny być bogate w kalorie. Jednak, nie oznacza to, że powinniśmy jeść wszystko, co nam wpadnie w ręce. Ważne jest, aby dostarczać organizmowi pełnowartościowy pokarm, który nie przyczynia się do gromadzenia tkanki tłuszczowej, ale jednocześnie umożliwi nam zwiększenie masy mięśniowej.

Węglowodany – podstawa diety na masę mięśniową

Węglowodany są kluczowym składnikiem diety każdego trenującego. To one stanowią główne źródło energii dla organizmu podczas treningów siłowych oraz zwiększają szybkość regeneracji mięśni po wysiłku treningowym. Warto zwrócić uwagę na wybór właściwych węglowodanów. Złożone węglowodany, takie jak ryż, makaron, kasze czy pieczywo razowe są bardziej przyjazne dla naszego organizmu i pomagają utrzymać stały poziom cukru we krwi, co z kolei wpływa na szybkość metabolizmu.

W jakiej ilości spożywać kalorie, aby przytyć?

Każdy organizm jest inny i wymaga dostarczenia innej ilości kalorii. Aby określić swoje zapotrzebowanie kaloryczne, należy skorzystać z kalkulatora dostępnego w internecie. Powinno się pamiętać, że zwiększenie ilości spożywanych kalorii powinno odbywać się stopniowo. Najlepiej zwiększyć ilość spożywanych kalorii o 200-300 kcal na dzień i obserwować, jak organizm na nie reaguje.

Jak szybko przytyć i zwiększyć masę mięśniową?

Określenie swojego zapotrzebowania kalorycznego i o ile należy je zwiększyć

Aby szybko przytyć, należy zwiększyć ilość spożywanych kalorii. Pierwszym krokiem jest określenie swojego zapotrzebowania kalorycznego oraz o ile należy je zwiększyć. Zwiększenie ilości spożywanych kalorii w sposób kontrolowany pozwala na przybieranie masy ciała bez nadmiernego gromadzenia tkanki tłuszczowej.

Ile kalorii powinno się spożywać podczas budowania masy?

Średnio, aby zwiększyć masę mięśniową, należy spożywać około 250-500 kcal więcej niż nasze zapotrzebowanie kaloryczne wynika ze wzoru Harris-Benedicta. W przypadku osób, u których występuje niedowaga, ilość kalorii, którą należy spożywać, może się zwiększyć nawet o 700-800 kcal na dzień.

Jak szybko przybrać na masie dzięki treningowi siłowemu?

Aby szybko przybrać na masie, warto zainwestować w trening siłowy, który pozwala na intensywną pracę mięśni. Należy pamiętać, aby trening był odpowiednio skonstruowany oraz by dbać o ciężar, który podnosimy.

Jak przybrać 10 kg w krótkim czasie?

Szybkie przybranie na masie a zdrowie – na co zwrócić uwagę

Przybranie 10 kg w krótkim czasie może okazać się trudne oraz zagrażać naszemu zdrowiu. Dlatego ważne jest, aby osoby, które chcą tak szybko przytyć, konsultowały się z dietetykiem oraz trenerem osobistym, którzy pomogą dopasować odpowiednią dietę oraz trening do indywidualnych potrzeb.

Jakie są skuteczne sposoby na przybranie wagi i mięśni w krótkim czasie?

Skutecznym sposobem na przybranie wagi w krótkim czasie są koktajle białkowe oraz suplementacja kreatyną. Koktajle białkowe dostarczają organizmowi niezbędne aminokwasy, które są niezbędne w procesie budowania tkanki mięśniowej. Natomiast kreatyna zwiększa siłę mięśni oraz pozwala na szybszą regenerację mięśni po treningu siłowym.

Jaka dieta na przybranie 10 kg i zwiększenie masy mięśniowej?

Dieta na przybranie 10 kg i zwiększenie masy mięśniowej powinna być bogata w białka, węglowodany oraz tłuszcze. Węglowodany powinny stanowić około 50% kalorii spożywanych w ciągu dnia. W diecie powinny również znaleźć się pełnowartościowe produkty spożywcze, takie jak chude mięso, nabiał, pieczywo razowe czy produkty zbożowe. Ważne jest również, aby pamiętać o zbilansowaniu spożywanych produktów spożywczych, aby nasz organizm otrzymywał odpowiednią ilość składników odżywczych oraz witamin i minerałów.

Co jeść, aby przytyć i zwiększyć masę mięśniową?

Dieta bogata w węglowodany, białka i tłuszcze

Aby przytyć i zwiększyć masę mięśniową, warto stawiać na pełnowartościowe produkty spożywcze bogate w białko, węglowodany oraz tłuszcze. W diecie powinny znaleźć się chude mięsa, nabiał, ryby, jaja, owoce morza, orzechy oraz nasiona.

W jakiej ilości spożywać węglowodany?

Węglowodany powinny stanowić około 50% kalorii spożywanych w ciągu

Co jeść przed treningiem wieczorem – ważne informacje

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, co powinieneś spożyć po treningu, aby zaspokoić potrzeby twojego organizmu? Dieta jest kluczowym elementem dobrego samopoczucia i skuteczności ćwiczeń fizycznych. Zbilansowane posiłki są kluczowe, zwłaszcza po treningu.

Co to jest posiłek potreningowy?

Posiłek powinien być spożyty w ciągu 30 minut po treningu. Posiłek potreningowy składa się z makroskładników – białek i węglowodanów. Celem posiłku potreningowego jest dostarczenie organizmowi substancji odżywczych, które wspomagają proces regeneracji. Posiłek potreningowy powinien być łatwy do strawienia i powinien być spożywany zaraz po treningu.

Jakie składniki musi zawierać?

Posiłek potreningowy powinien zawierać około 20-30 gramów białka i 40-80 gramów węglowodanów prostych w zależności od rodzaju treningu i masy ciała. Białko pomaga w tworzeniu i odbudowaniu mięśni oraz w regeneracji tkanki mięśniowej. Węglowodany pomagają uzupełnić poziom glikogenu w mięśniach, który uwalnia energię do organizmu podczas ćwiczeń fizycznych.

Czym różni się od innych posiłków?

Posiłek potreningowy różni się od innych posiłków. W tym przypadku nie chodzi tylko o ilość, ale również o jakość składników. Im szybciej składniki zostaną przyswojone przez organizm, tym lepiej. Po treningu organizm potrzebuje witamin, minerałów i białek, aby odbudować mięśnie i zregenerować tkanki mięśniowej.

Czy posiłek potreningowy jest konieczny?

Jeśli chcesz zwiększyć swoją wydajność i zdolność do treningów, musisz zadbać o właściwą dietę, zawierającą odpowiedni posiłek potreningowy. Poziom glikogenu jest mniej więcej w połowie po 2 godzinach, a to przekłada się na wydajność Twojego treningu. Dlatego tak ważna jest regeneracja po treningu z użyciem odpowiedniego posiłku.

Czym kierować się przy wyborze posiłku potreningowego?

Najważniejsze jest, aby wybierać produkty, które mają umiarkowany poziom tłuszczu i białka, ale duży poziom węglowodanów. Węglowodany proste są dobrym sposobem uzupełnienia poziomu glikogenu mięśniowego, więc warto je włączać w swój posiłek potreningowy. Możesz wybrać chleb razowy lub płatki owsiane jako składnik pożywnego posiłku po treningu.

Czy zawsze trzeba jeść po treningu?

Nie ma czegoś takiego jak idealny czas na zjedzenie posiłku potreningowego. Jakościowe posiłki potreningowe to nie tylko talerz z jedzeniem. Posiłek potreningowy to dodatkowe przyspieszenie regeneracji organizmu i poprawa zdrowia, a także lepsze samopoczucie.

Co jeść po wieczornym treningu na redukcji?

Trening na redukcję tkanki tłuszczowej należy doświadczać z małą ilością węglowodanów, aby skutecznie spalać kalorie. Dlatego należy skupić się na białko, aby utrzymać szczyptę mięśniowej. Na przykład, posiłek potreningowy może składać się z niskotłuszczowego twarogu i banana lub jogurtu greckiego ze szczyptą masła orzechowego.

Co jeść po wieczornym treningu na masę?

Jeśli chcesz zwiększyć swoją masę mięśniową, musisz zadbać o większą ilość białek w swojej diecie. Po wieczornym treningu na masę powinieneś jeść pokarmy bogate w białko i węglowodany, jak na przykład czekoladowe mleko lub kurczaka z ryżem. W ten sposób twoje mięśnie zostaną zasilone i zregenerowane, aby szybciej budować mięśnie i maksymalizować swoje treningi.

Czy ważne jest, kiedy jemy posiłek potreningowy?

Posiłek potreningowy powinien być spożywany w ciągu 30 minut po treningu, aby dostarczyć organizmowi niezbędne składniki. Jednak zawsze zastanawiaj się, co najlepiej pasuje do twojego stylu życia. Po treningu wieczornym posiłek jest świetnym wyjściem, ponieważ rano będziesz zregenerowany i gotowy do dalszych ćwiczeń.

Czy zawsze powinniśmy jeść bezpośrednio po treningu?

Nie każdy posiłek potreningowy musi być zjadany od razu po ćwiczeniach. Może to być także posiłek wieczorny lub inny posiłek spożyty w ciągu kilku godzin po treningu. Ważne, aby po treningu zjeść odpowiedni posiłek, który pomoże w regeneracji organizmu oraz w odbudowaniu mięśni.

Czy posiłek wieczorny jest dobrym rozwiązaniem?

Posiłek wieczorem to dobry wybór, zwłaszcza po treningu siłowym lub cardio, ponieważ pomoże Ci zregenerować się na noc. Trzeba jednak pamiętać, aby zjeść posiłek w porę, ponieważ organizm potrzebuje czasu na strawienie pożywienia.

Co jeść po treningu wieczorem?

Po treningu wieczornym, warto zjeść posiłek złożony z węglowodanów i białek, który dostarczy organizmowi substancji odżywczych na nocną regenerację. Możesz przygotować sobie na przykład ryż z kurczakiem lub sałatkę z tuńczyka i jajek.

Jakie błędy często popełniamy przy wyborze posiłku potreningowego?

Często popełniamy błąd wybierając produkty, które nie są dostosowane do naszych potrzeb. Na przykład, warto unikać gotowych shake’ów białkowych, które są często bogate w chemiczne dodatki oraz trudne do strawienia. Fast food również nie jest dobrym wyborem. Mimo, że zawiera dużo kalorii, nie wspomaga procesu regeneracji. Czasem jednak, nie jedzenie po treningu może być dobrym rozwiązaniem

Co jeść przed treningiem cardio?

Aktywność fizyczna jest często bardzo ważną częścią naszego życia. Dzięki odpowiedniemu treningowi nie tylko jesteśmy w stanie zrzucić parę kilogramów, ale także znacząco poprawić swoje samopoczucie, poziom zdrowia oraz podnieść sprawność.

Cardio bardzo popularne wśród kulturystów, zyskuje też na sławie wśród wielu innych osób dbających o dobrą formę. Bardzo często ludzie sięgają do takiego treningu na redukcji, niekoniecznie przy chęci zbudowania tkanki mięśniowej. Warto pamiętać, że regularne odbywanie takich ćwiczeń wymaga odpowiedniej diety. Istotne jest, aby przed aktywnością dodać energii organizmowi z pożywienia. W zależności od tego jaki rodzaj ćwiczeń wykonujesz, czy jest to trening siłowy czy też cardio powinieneś dostosować do nich swoją dietę i wiedzieć co warto jeść przed i po treningu.

Jak więc powinien wyglądać posiłek przed wysiłkiem? Co warto jeść przed a z czego lepiej zrezygnować? Dlaczego jest to tak ważne? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Znaczenie posiłku przed treningiem

Jest on niezwykle ważnym elementem zdrowej diety, która łączy się z aktywnością fizyczną. Nie powinien być nigdy pomijany. Dostarczana poprzez niego energia pozwoli Ci na wykonanie bardziej efektywnego treningu z większymi osiągami. Jeśli zrezygnujesz z posiłku, organizm zacznie pobierać rezerwy energetyczne zmagazynowane w mięśniach, poprzez co się osłabi.

Ile powinna trwać przerwa pomiędzy jedzeniem a wysiłkiem?

Prawidłowo zbilansowany posiłek przed treningiem pozwoli Ci na spalanie kalorii, budowanie masy mięśniowej oraz utratę wagi. Nie będzie przy tym negatywnie oddziaływać na twoje zdrowie. Wedle wytycznych należy jeść na około 2 godziny przed ćwiczeniami.

W skład pożywienia powinny wchodzić głównie białka i węglowodany, z małą zawartością tłuszczu. Warto też pamiętać, że bardzo ważne jest, by jeść spokojnie i powoli – pozwoli to uchronić cię od niepotrzebnych wzdęć, kolek, nudności czy gazów.

Jeśli przed wysiłkiem poczujesz głód sięgnij po banana! Zjedzony do 30 minut przed treningiem będzie świetnym źródłem energii i zapewni uczucie sytości. Dostarczy również odpowiednią ilość glukozy we krwi.

W przypadku, gdy nie masz możliwości zjeść 2 godzin przed treningiem dobrym wyborem będą produkty o niskim indeksie glikemicznym. Dzięki temu insulina stopniowo uwalniana przez organizm zapewni, że podczas treningu będziesz pełen energii.

Co jeść przed treningiem cardio?

Tego typu aktywność zawiera zestaw ćwiczeń wytrzymałościowych, które zwiększają dotlenienie i wydolność organizmu, poprawiają krążenie oraz pomagają zwiększyć kondycję. Cardio to intensywny trening aerobowy pozwalający zmniejszyć tkankę tłuszczową. Trenować należy od pół do godziny dziennie bez robienia przerw. Ważne jest więc, aby się dobrze nawodnić, ale również pamiętać, że posiłek przedtreningowy powinien dostarczyć organizmowi wystarczającą ilość energii dostosowaną do czasu i intensywności ćwiczeń.

Warto wspomnieć, że jeszcze do nie tak dawno posiłek przed treningiem cardio był uważany przez dietetyków za zbędny, a trenowanie na czczo uznawano za skuteczniejsze. Nie jest to prawdą – organizm, który nie ma dostarczonej energii nie będzie w stanie ćwiczyć tak intensywnie, jak po odpowiednim posiłku.

Przykładowe posiłki są bajecznie proste!

Przed aktywnością warto spożyć:

Jeśli stawiasz na poranny trening warto zjeść:

 • kromka pełnoziarnistego chleba z łyżką dżemu
 • koktajl proteinowy
 • filiżanka soku 100%

Gdy wybierasz wieczorny wysiłek, zjedz go 1-2 godziny przed treningiem:

 • filiżanka jogurtu z bananem
 • pół filiżanki owsianki z owocami
 • ugotowane jajko i pół tosta

By trening na siłowni czy też w domu był efektywny, warto ograniczyć spożycie ilości węglowodanów złożonych i postawić na cukry proste. Lepiej również zmniejszyć porcje jedzeniowe. Jeśli masz ochotę na posiłek bardziej kaloryczny, to lepiej postawić na niego po treningu – dzięki temu wspomożesz regenerację i uzupełnisz zapas glikogenu w mięśniach.

Na co postawić po wysiłku fizycznym?

Równie ważne jest zjedzenie po aktywności. Wówczas bardzo dobrze przyswajane jest białko i węglowodany proste. Jest to dobry czas na postawienie na bardziej obfity posiłek. Kiedy po niego sięgać? Po treningu należy zjeść posiłek już na 30 min po nim, ale jeśli nie masz na to czasu to się nie przejmuj. Bez problemu organizm przyswoi go nawet do 3-4 godzin po treningu.

Jeśli ćwiczysz rano to na posiłek potreningowy najlepiej zjeść :

 • kromka razowego pieczywa z jajkiem i mus owocowy
 • sałatka z rukoli, warzyw i łososia
 • shake bananowy z płatkami owsianymi

Gdy ćwiczysz jednak wieczorem na posiłek po treningu najlepiej zapewnić sobie energię z:

 • zupy krem
 • sałatki z tuńczykiem, sałatą lodową i warzywami
 • kanapki z pastą z awokado i pomidorem

Co to cykl sterydowy i jakie środki należy stosować w pierwszym etapie?

Sterydy anaboliczne są pochodnymi testosteronu. Ich działanie ściśle wiąże się ze stymulowaniem tkanki mięśniowej do wzrostu. W związku z tym stosowanie ich powoduje przyrost masy i prowadzi do uzyskania atrakcyjnej sylwetki. Stąd wiele osób, głównie mężczyzn, decyduje się na stosowanie tego specyfiku.Kopiuj HTMLKopiuj tekst

Sterydy anaboliczne są pochodnymi testosteronu. Ich działanie ściśle wiąże się ze stymulowaniem tkanki mięśniowej do wzrostu. W związku z tym stosowanie ich powoduje przyrost masy i prowadzi do uzyskania atrakcyjnej sylwetki. Stąd wiele osób, głównie mężczyzn, decyduje się na stosowanie tego specyfiku. 

Czym jest cykl sterydowy?

Sterydy anaboliczne stosuje się w pewnego rodzaju cyklach. Cykl sterydowy to czas, podczas którego stosuje się środki dopingujące, czyli sterydy. Cykle te przeważnie trwają od 4 do 8 tygodni. Stosowanie sterydów w ramach cyklów jest praktykowane od wielu lat, więc można to sobie dobrze przemyśleć, a z drugiej strony, zaplanować. Każdy cykl powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb oraz możliwości konkretnej osoby. Jak zapewne nietrudno się domyślić, pierwszy cykl będzie wyglądał inaczej, niż któryś z kolei, np. dziesiąty. Przymierzając się do stosowania sterydów, nie można wzorować się na innych osobach. Ani w przypadku stosowania konkretnego sterydu, ani tym bardziej samego cyklu. Wszystko musi być dostosowane do konkretnego organizmu. Zanim ktokolwiek zacznie działać, powinien jak najwięcej na dany temat się dowiedzieć. A, że temat sterydów jest coraz popularniejszy, z dotarciem do najważniejszych informacji i wskazówek nie powinno być najmniejszego problemu. 

Sprawdź sklep https://sterydyonline.com/

Sterydy na pierwszy cykl sterydowy 

Wybierając sterydy na pierwszy cykl, należy zachować ogromną ostrożność. Niektóre środki powodują, że już przy pierwszej dawce i to niewielkiej, zauważalne są pierwsze efekty. Dzieje się to szczególnie u osób, które trenują na siłowni nie od dziś. Zaczynając więc od mniejszych dawek, stwarzają sobie szansę na korzystne wykorzystanie kolejnych cyklów sterydowych. Warto też mieć na uwadze, że małe dawki sterydów zwiększają bezpieczeństwo. W związku z tym należy spodziewać się, że już pierwszy cykl sterydowy zakończy się małym sukcesem. Po sterydy anaboliczne najlepiej sięgać pod okiem osób doświadczonych, które mają już w tym zakresie obszerną wiedzę. 

Stosowanie sterydów wymaga fachowej wiedzy w danym zakresie. Oczywiście można eksperymentować, ale to będzie wiązało się z ryzykiem utraty zdrowia. Dlatego chcąc poprawić swoją sylwetkę i cieszyć się efektami w niedługim czasie po rozpoczęciu używania sterydów, trzeba zorientować się, jakie są najlepsze i w jakich cyklach najlepiej je stosować. Pewne jest to, że proces ten musi być obowiązkowo dopasowany do indywidualnych możliwości oraz ewentualnych ograniczeń konkretnego organizmu. Nie ma uniwersalnego sterydu i sterydu, który czyni cuda.

Koktajle proteinowe na masę – czy to naprawdę działa?

wpis w: Porady Treningowe | 0

Świadomość na temat zdrowego odżywiania wciąż rośnie, a wiele osób dalej uczy się odpowiednio balansować swoje posiłki, aby dostarczały odpowiednią ilość kalorii i składników odżywczych. Szczególnie ten temat zgłębiają osoby, które są na redukcji lub chcą przybrać na masie. W celu uzupełnienia białka w diecie często wykorzystywane są koktajle białkowe. Cieszą się dużą popularnością wśród osób, którym zależy na zbudowaniu masy mięśniowej.Kopiuj HTML Kopiuj tekst

Jak włączyć koktajle proteinowe do swojej diety?

Włączając shake’i proteinowe do codziennego jadłospisu, należy wyliczyć zapotrzebowanie organizmu na białko oraz ilość, która zostanie dostarczona z wypiciem koktajlu. Może stanowić dodatek do posiłku lub jako samodzielny danie. Szczególnie popularne jest jako posiłek po treningu siłowym. Dostępne na rynku gotowe koktajle białkowe od eco&fit to rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu na samodzielne  ich przygotowanie. Jest wygodną formą posiłku, którą można zabrać ze sobą wszędzie. Świetnie nadaje się do zjedzenia w trakcie przerwy w pracy lub szkole, a także jest popularnym jedzeniem po treningu, aby dostarczyć białko.

Białko w koktajlu a nabieranie masy

Podstawowym elementem w budowie mięśni są białka, dlatego są niezbędne w diecie osób, którym zależy na budowie sylwetki i zwiększeniu masy mięśniowej. Koktajle proteinowe są najprostszym sposobem na ich dostarczenie. W ich składzie zawarte jest łatwoprzyswajalne białko, a ich forma podania jest wygodna. Sam proces budowy mięśni jest bardziej skomplikowany, a odpowiednia zawartość białek w diecie jest jednym z kilku elementów, które mają na to wpływ.
Aby budowa masy mięśniowej była efektywna, należy pamiętać również o zachowaniu nadwyżki kalorycznej, Nadwyżka kaloryczna sprawia, że w organizmie odkładają się substancje odżywcze, a masa ciała należy rosnąć. W połączeniu z aktywnością fizyczną, która nakierowana jest na rozbudowę mięśni, nadmiar kalorii nie odkłada się w postaci tłuszczu, tylko pozwala na rozbudowanie mięśni. Kolejnym ważnym aspektem jest czas na regenerację mięśni. 

Jak samodzielnie przygotować zdrowy koktajl białkowy?

Przygotowanie koktajlu białkowego nie jest trudne. Do blendera należy wlać jogurt naturalny lub mleko, a następnie dodać wybrane przez siebie warzywa i owoce. Aby posiłek był bardziej bogaty w białko, warto dodać odżywki białkowej. Jej wybór jest kluczowy, aby koktajl był zdrowy. Przede wszystkim należy kupować odżywki, które zawierają w swoim składzie więcej niż 85% białka. Najlepsze będą izolaty i hydrolity. Koncentraty często zawierają mniej białka oraz niższej jakości, dlatego są niezalecane. Także warto unikać odżywek, w których przeważają białka roślinne, ponieważ są słabiej przyswajalne przez organizm. 

Dobrym dodatkiem do koktajlu, który również jest bogaty w białka, są nasiona chia. Są również cennym źródłem kwasów tłuszczowych wielonienasyconych oraz błonnika. Osoby, którym zależy na zwiększeniu kaloryczności koktajlu, powinny rozważyć do niego dodawanie orzechów. Są źródłem kwasów tłuszczowych, w tym kwasu omega-3, pierwiastków biogennych, witamin z grupy B i E, a także białek. 

Wałek lędźwiowy – czym jest w praktyce?

wpis w: Porady Treningowe, Zdrowie | 0

Zachodzi w Twoim wypadku podejrzenie, że masz spore kłopoty z kręgosłupem? Ostatnio bóle pleców dolegają Ci zasadniczo coraz częściej? Nie może zatem dziwić, że nierzadko stosowany jest wałek lędźwiowy. Z czego w ogóle biorą się między innymi kłopoty z naszymi plecami? Czym cechuje się wałek lędźwiowy? Dlaczego jest on tak ochoczo stosowany przez Polaków? Odpowiedzi na te wszystkie (oraz inne) pytania znajdują się w poniższym poradniku.Kopiuj HTML Kopiuj tekst

Z czego w ogóle biorą się kłopoty z kręgosłupem? Sporo osób bagatelizuje wiele aspektów. A później trzeba się leczyć, co zawsze jest w pewnym sensie kłopotliwe. Z jednej strony mamy bowiem dolegliwości bólowe. To zaś generalnie nic przyjemnego. O czym jeszcze tutaj nie powinno się zapominać? Kolejna ważna kwestia jest taka, że tracimy czas oraz pieniądze na leczenie. Jednym z częstszych powodów jest zły styl życia. Na przykład nie brakuje osób, które często pracują przy komputerze. Jeśli będziesz długo siedzieć w jednej i tej samej pozycji, to musisz liczyć się z dolegliwościami bólowymi. Dodatkowo taka forma pracy jest częstym powodem występowania rwy kulszowej. Oczywiście, możesz tak pracować, tylko trzeba robić sobie aktywne przerwy. Warto także zadbać o uprawianie sportu. Nawet w wydaniu amatorskim po zakończonych zajęciach w pracy.

Nie da się ukryć, że obecnie coraz popularniejszym rozwiązaniem jest generalnie wałek lędźwiowy. Możesz go swobodnie zastosować tak naprawdę w rozmaitych sytuacjach. Jeśli chcesz dowiedzieć się o najważniejszych faktach w tym temacie, to zapraszamy do bardziej szczegółowego artykułu znajdującego się na stronie internetowej https://rwa-kulszowa.com.pl/walek-ledzwiowy-co-to-jest-czy-warto-go-stosowac/. Nowoczesny wałek lędźwiowy to świetne rozwiązanie. Możesz go bowiem używać na przykład w czasie pracy na fotelu. Kiedy jeszcze tego typu uniwersalne urządzenia świetnie sprawdzają się w praktyce? Trzeba tutaj wspomnieć jeszcze o kilku innych zagadnieniach. Mianowicie chodzi między innymi o to, że profesjonalny wałek lędźwiowy może być na przykład stosowany w czasie oglądania telewizji na kanapie itp. Jak zatem widać, możliwości na tej płaszczyźnie nie brakuje. Dodatkowo może być on używany w czasie domowej rehabilitacji, kiedy zaatakowała nas rwa kulszowa.

Oczywiście, wałek lędźwiowy to naprawdę bardzo dobra opcja. Szczególnie biorąc pod uwagę w tym momencie osoby, które na co dzień pracują przy biurku. Jeśli nie chcesz mieć w niedalekiej przyszłości poważnych kłopotów na płaszczyźnie zdrowotnej, to warto zastanowić się nad nabyciem tego konkretnego urządzenia. O czym jeszcze tutaj nie można ani przez moment zapominać? Kolejna ważna informacja jest taka, że sam wałek lędźwiowy to za mało. Warto także zdecydować się na rehabilitację o nazwie ARPwave. Takie rozwiązanie jest szczególnie polecane osobom, które mają w tym momencie atak rwy kulszowej itp. Czym cechuje się rehabilitacja ARPwave? Jest ona miedzy innymi skuteczna. Dodatkowo w 100% bezpieczna. O czym jeszcze tutaj nie można zapominać? Warto mieć świadomość tego, że rehabilitacja ARPwave szybko przynosi oczekiwane rezultaty.

Co jeść przed jazdą na rowerze – dieta rowerzysty

Zawodowi kolarze tygodniowo są w stanie przejechać nawet do 1000 km. Jeśli jednak jesteś początkującym pasjonatem kolarstwa z pewnością pokonujesz około 200 km w ciągu 7 dni. Taki wysiłek bez wątpienia wymaga dużej ilości energii, którą najlepiej czerpać z odpowiednio przygotowanego posiłku. Dieta rowerzysty powinna składać się w 60% z węglowodanów złożonych i być lekkostrawna. Bardzo ważne jest również nawodnienie oraz dostarczanie organizmowi elektrolitów. Co i kiedy zatem jeść i pić, żeby mieć energię do jazdy na rowerze?

Continued

Jak leczyć zwyrodnienie stawu biodrowego?

wpis w: Sport, Zdrowie | 0

Leczenie zwyrodnienia stawu biodrowego jest konieczne z uwagi na bóle, które na początkowym etapie mogą stwarzać problemy z poruszaniem się, a w późniejszym stadium całkowicie je uniemożliwiać, co wpływa negatywnie na samopoczucie i higienę psychiczną. Może obniżać nastrój oraz prowadzić do depresji. Jest to choroba na ogół przypisywana seniorom, jednak coraz częściej objawia się u osób młodych, aktywnych, zarówno fizycznie, jak i zawodowo. Zasadniczym objawem choroby jest ból w pachwinie, który promieniuje do kolana lub lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Ból jest uporczywy i uciążliwy. Początkowo objawiający się przy wysiłku fizycznym, czy chodzeniu. Na późniejszym etapie ból towarzyszy choremu podczas snu. W tym momencie doskwiera na tyle mocno, że ciąży w normalnym codziennym funkcjonowaniu.

Co powoduje zwyrodnienie stawu biodrowego?

Choroba biodra może być efektem starzenia się organizmu, ale to nie jest jedyny czynnik. Powodem może być również:

 • nadmierna waga
 • niewielka aktywność fizyczna
 • palenie papierosów
 • zła, niezróżnicowana dieta
 • wymagająca praca fizyczna obciążająca staw biodrowy
 • występowanie urazu w przeszłości
 • cukrzyca
 • niedoczynność tarczycy
 • wrodzona dysplazja stawu biodrowego
 • hemofilia
 • predyspozycje genetyczne

W jaki sposób leczyć zwyrodnienie stawu biodrowego?

Leczenie stawu biodrowego zależy od wieku i ogólnego stanu zdrowia pacjenta, a także od zaawansowania choroby. We wczesnym stadium choroby zaleca się leczenie zachowawcze. Stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, które działają ogólnie oraz miejscowo. Występują w formie tabletek, maści oraz żeli. Sterydy czy kwas hialuronowy może być podany pod kontrolą USG. Jeżeli leczenie zachowawcze nie przynosi efektywnych wyników lub choroba jest w zaawansowanym stadium, lekarz rozważy wykonanie zabiegu endoprotezoplastyki stawu biodrowego, inaczej mówiąc wstawienie sztucznego stawu. Okres rekonwalescencji i rehabilitacja biodra może potrwać do 6 miesięcy. Nowoczesna endoproteza może posłużyć pacjentowi nawet kilkadziesiąt lat. 

Rehabilitacja biodra – na czym polega?

Kluczowym elementem leczenia zachowawczego jest rehabilitacja biodra, w skład której wchodzą zabiegi z zakresu fizjoterapii, takie jak:

 • masaż,
 • prądy,
 • krioterapia
 • pole magnetyczne,
 • fala uderzeniowa,
 • jonoforeza,

oraz ćwiczenia. Rehabilitacja obejmuje leczenie ruchem, które prawidłowo dobrane mogą złagodzić postępowanie choroby. Jej celem w tym przypadku jest zachowanie układu mięśniowego w dobrym stanie przez możliwie najdłuższy czas. 

Rekonwalescent powinien dbać o prawidłową postawę ciała i nie przeciążać organizmu. Pomocna będzie kula, która odciąży nacisk na staw biodrowy. 

Leczenie zachowawcze, fizjoterapia oraz ćwiczenia w dużej mierze poprawiają zdrowie oraz funkcjonowanie chorego. Jest to istotna część leczenia, której nie wolno zaniedbywać. Warto zwrócić się z tym problemem do lekarza już przy pierwszych objawach, dzięki czemu wdrożone leczenie podziała szybciej i skuteczniej. Im dłużej pacjent chodzi bez diagnozy i stosownego leczenia, tym bardziej będzie cierpiał z powodu uciążliwego bólu, a to może prowadzić do operacji. 

Doping w sporcie

Doping w sporcie – prezentacja zagadnienia

Zarówno w sportach amatorskich, jak i wyczynowych doping polega na stosowaniu przez sportowców zabronionych środków poprawiających ich wyniki wydajnościowe. Termin “doping” jest szeroko stosowany przez organizacje regulujące zawody sportowe.

Stosowanie różnego rodzaju preparatów w celu zwiększenia wydolności swojego ciała, jest uważane za nieetyczne, a zatem zakazane, przez większość międzynarodowych organizacji sportowych, w tym Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Ponadto sportowcy (lub programy sportowe) podejmujący wyraźne kroki w celu uniknięcia wykrycia pogłębiają pogwałcenie zasad etycznych poprzez jawne oszustwo względem uczciwych sportowców. W Polsce zwalczaniem dopingu w sporcie zajmuje się Polska Agencja Antydopingowa, tzw. POLADA, założona w 2017 roku.

Ważne!!! Poznaj opinie o legalnych bukmacherach

LV BET zakłady bukmacherskie – wady i zalety

Historia dopingu w sporcie

Początki dopingu w sporcie sięgają samego stworzenia sportu. Od starożytnych zastosowań substancji w wyścigach rydwanów po niedawne kontrowersje w baseballu i jeździe na rowerze, popularne poglądy wśród sportowców różniły się znacznie w poszczególnych krajach na przestrzeni lat. 

W dawnych czasach, kiedy najsilniejsi z narodu zostali wybrani jako sportowcy lub walczący, byli karmieni dietami i otrzymywali leczenie uważane za korzystne dla mięśni. Mitologia skandynawska mówi, że Berserkers mogą pić mieszankę zwaną „butotenami”, aby znacznie zwiększyć swoją siłę fizyczną z ryzykiem szaleństwa. Jedna z teorii głosi, że mieszanina została przygotowana z grzybów Amanita muscaria, chociaż jest to kwestionowane.

Ogólną tendencją wśród władz i organizacji sportowych w ciągu ostatnich kilku dekad było ścisłe regulowanie stosowania narkotyków w sporcie. Powodem tego zakazu są przede wszystkim zagrożenia dla zdrowia związane z lekami poprawiającymi wydajność. Ponadto, jako powody podaje się konieczność dbania o wyrównanie szans sportowców, a także wpływ jaki tzw. “czysty sport” ma na społeczeństwo. Władze antydopingowe twierdzą również, że stosowanie leków zwiększających wydajność jest sprzeczne z „duchem sportu”.

 Negatywne skutki dopingu

W ciągu ostatnich 20 lat pojawienie się sterydów w sporcie było postrzegane jako epidemia. Przeprowadzono badania i ograniczone testy, aby znaleźć krótkoterminowe, odwracalne skutki dla sportowców zarówno na płaszczyźnie psychicznej jak i fizycznej. Niepożądane działania zostałyby złagodzone, gdyby sportowcom zezwolono na stosowanie kontrolowanych substancji pod odpowiednim nadzorem medycznym. 

Skutki uboczne dopingu obejmują ropnie śródmięśniowe i inne bakterie drobnoustrojowe, które mogą powodować infekcje. Narażeni są zwłaszcza ci użytkownicy, którzy decydują się nabyć zakazane środki na czarnym rynku. W grę wchodzą także wysokie ciśnienie krwi i cholesterol, a nawet niepłodność oraz stany dermatologiczne, takie jak ciężki trądzik. Efekty psychiczne obejmują zwiększoną agresję i depresję, a w rzadkich przypadkach zaobserwowano również samobójstwo. 

Antydoping w sporcie – presja otoczenia?

Badania wykazują, że zdecydowana większość Polaków, sportowców amatorów, a także sportowców wyczynowych uważa doping za wysoce niemoralny i szkodliwy dla zdrowia. Jak się jednak okazuje, większość badań nad skutkami sterydów okazała się niewłaściwa i pozbawiona wiarygodnych testów. Analiza wykonanych badań i ich wyników pokazuje jasno, że przeprowadzono je bez niezbędnej dozy obiektywizmu. Presja otoczenia sprawia, że prezentowane powszechnie wyniki mają pasować do światowego poglądu na stosowanie steroidów w sporcie.

W rzeczywistości, długoterminowe efekty nie zostały jeszcze dokładnie określone. Ze względu na okres testowania tych substancji, ich skutki mogą się pojawić, gdy wcześni użytkownicy sterydów osiągną wiek 50 lat i więcej.

Przyszłość dopingu w sporcie – doping genetyczny?

Rozwój terapii genowej ma niebagatelny wpływ na rozwój nowoczesnej medycyny. Jak jednak rzutuje na doping w sporcie? 

Transfer genów bezpośrednio do ciała sportowca może skutkować poprawą szybkości, wytrzymałości czy siły. To w oczywisty sposób przełożyłoby się na osiągane wyniki. Trwają badania nad metodami jego wykrycia, dotąd nie wiadomo jednak czy doping genowy jest już w sporcie wykorzystywany. 

Wśród sportowców panuje powszechne przekonanie o presji jaką nakładają nań Polacy czy nawet rząd – presji zdobywania kolejnych medali i zwycięstw. Doping genetyczny w sporcie to kolejna metoda, którą wykorzystają sportowcy gotowi na wszystko by wygrać. Jaką cenę będą musieli zapłacić? Badania nad terapią genową pokazują możliwość odrzucenia przeszczepu, ryzyko chorób autoimmunologicznych czy nowotworów. 

Na koniec, warto zadać sobie pytanie: czy nieuczciwe zwycięstwo na skróty to wciąż zwycięstwo?

Opracowanie artykułu – https://forum.bukmacherskie.com/

Polecamy https://ezdrowo.pl/sport-na-ursynowie-porady/

Sport dla dla dzieci na Ursynowie – co wybrać

wpis w: Sport | 2

Ursynów to południowa dzielnica Warszawy, którą zwykło uznawać się za sypialnie stolicy. Charakter Ursynowa zmienia się jednak z roku na rok i to miejsce staje się coraz bardziej atrakcyjne dla mieszkańców, którzy chcą zapisać swoje pociechy na zajęcia, które pomogą w ich rozwoju

Taniec na Ursynowie

Ursynów posiada bogatą gamę zajęć tanecznych. Kursy tańca dla dzieci Ursynów to często poszukiwane hasło wśród rodziców. Nic dziwnego, bo w końcu taniec zbawiennie wpływa na sylwetkę, uczy koordynacji ruchowej oraz daje wyższe poczucie własnej wartości. Zapytaliśmy mieszkańców Ursynowa o to, które szkoły tańca uznają za najlepsze w ich dzielnicy. Oto najczęściej udzielane odpowiedzi.

Szkoła tańca to jednym miejsc w Warszawie, w którym prowadzone kursy uwzględniają naukę przez technikę i mechanikę ruchu. Młodzi kursanci doceniają przyjazna atmosferę i to, że taniec to sama przyjemność

Piłka nożna na Ursynowie

Ta popularna dyscyplina sportu to istny bestseller wśród chłopców (a także coraz częściej dziewczynek) z Ursynowa. Szkółki piłkarskie

Akademia Imielin ZWM

Warszawa – Ursynów
ul. ZWM 10
akademiaimielin.futbolowo.pl

Tomasz Zajączkowski
tel.: 691 578 047

Michał Kaczorowski
tel.: 696 826 688

Treningi:

Zapraszamy na zajęcia piłkarskie od września 2019/2020 r. Szczegółowe informacje pod nr. tel. +48 504 897 624

Grupa skrzatów:

Rocznik: 2013,2014 – 

Trener: Michał i Łukasz

wtorek: 17:30 – 18:30

czwartek: 17:30 – 18:30

Rocznik:2011,2012

Trener: Michał i Łukasz

Wtorek: 18:30 – 20:00

Czwartek :18:30 – 20:00

Akademia Ursynów Kopcińskiego

Warszawa – Ursynów
ul. Kopcińskiego 7
www.akademiaprzedszkolakakopcinskiego.futbolowo.pl

Paweł Kusek
tel.: 504 897 624

Tomasz Zajączkowski
tel.: 691 578 047

Sebastian Kołaczew
tel.:600 352 743

Treningi:

Zapraszamy na zajęcia piłkarski w roku szkolnym 2019/2020  szczegółowe informacje pod nr. tel. +48 504 897 624

rocznik 2008,2009 

Trener: 

Poniedziałek: 17:30 – 19:00 

Środa: 17:30 – 19:00 

rocznik 2010,2011

Trener : 

Wtorek: 17:30 – 19:00

Czwartek: 17:30 – 19:00

rocznik: 2006,2007 

Trener:

Wtorek: 19:00 – 20:30

Czwartek: 19:00 – 20:30 

AS Warszawa Szolc-Rogozińskiego

Warszawa – Ursynów
ul. Szolc – Rogozińskiego

Paweł Kusek
Tel: 504 897 624

Treningi:

AS Warszawa zaprasza na zajęcia piłkarskie w sezonie 2019/2010.Wszystkie informacje pod nr tel:  502 130 77, 504 897 624

ul. Szolc – Rogzińskiego

Trener: Karol Drozdowski nr.tel 503 439 474 Grupa 2010/2011  / naborowa/     poniedziełek i środa godz: 17.00 – 18.30 Grupa 2008/2009 / Liga Maz./    poniedziałek i środa  godz. 18.30 – 20.00 

Akademia Futbolu Taneczna

Szkoła podstawowa nr 100
Ursynów ul.Taneczna

Sebastian Ciesielski
Karol Drozdowski

Treningi:

Trenigi na rok szkolny 2019/2020

Trener Sebastian Ciesielski nr tel. 601 498 578  rocznik 2010/2011  wtorek i czwartek godz. 17.00 – 18.30   rocznik 2012/2013 – grupa naborowa       poniedziałek i środa godz.  17.30 – 19.00  Grupa A : rocznik 2008/2009      wtorek  i czwartek  godz. 18.30 – 20.00  Grupa B : rocznik 2008/2009       poniedziałek  i  środa  godz. 19.00 – 20.30