Wady i zalety diety ketogenicznej

wpis w: Odżywianie i diety | 0
pexels vanessa ray 5242266

Dieta ketogeniczna budzi często wiele kontrowersji. Dużo osób traktuje ją jako sposób na szybkie zrzucenie kilogramów. Należy jednak zaznaczyć, że dieta ketogeniczna stosowana jest przede wszystkich w leczeniu niektórych chorób. Nie każdy powinien ją stosować. Jakie wady i zalety posiada dieta ketogenna?

Czym jest dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna, nazywana również ketogenną, jest wysokotłuszczową i restrykcyjną dietą, która wymaga ogromnych zmian w nawykach żywieniowych człowieka. Dieta ta radykalnie wpływa na na procesy metaboliczne, które zachodzą w naszym organizmie. Polega ona na utrzymaniu odpowiedniej ilości tłuszczów (80%), węglowodanów (10%) i białka (10%). Stosowanie diety ketogennej powinno być uzgodnione z lekarzem.

Główne zasady diety ketogenicznej

Główne założenie diety ketogenicznej to ograniczenie posiłków, które zawierają cukier – w tym owoców i warzyw. Należy również wyeliminować węglowodany i spożywać głównie tłuszcze. Oznacza to, że w diecie ketogenicznej je się:

  • tłuste mięsa,
  • oleje,
  • ryby,
  • masło,
  • orzechy,
  • owoce morza,
  • nabiał,
  • jaja,
  • z warzyw brokuły, pomidor, ogórek, papryka,
  • z owoców awokado.

Zalety diety ketogenicznej

Główną zaletą diety ketogennej jest obniżenie masy ciała, co przyczynia się do usprawnienia pracy nerek, serca i wielu innych narządów. Reguluje ona również wydzielanie insuliny, co może być korzystne w leczeniu insulinoodporności. Dieta ta poprawia stan zdrowia osób z chorobami neurodegeneracyjnymi, jak epilepsja czy stwardnienie rozsiane oraz pacjentów z niektórymi nowotworami. Dzięki diecie ketogenicznej wzrasta ilość występujących w organizmie antyoksydantów, które chronią organizm człowieka przed wolnymi rodnikami.

Wady diety ketogenicznej

Tak jak większość diet eliminacyjnych również ketogeniczna ma swoje wady. Wiąże się ona z ryzykiem niedoborów składników pokarmowych, które mogą wpływać na funkcjonowanie całego organizmu. Ponadto nabranie odpowiednich nawyków żywieniowych związanych z dietą ketogenną może trwać często bardzo długo i wymaga ogromnego samozaparcia.

Warto również zaznaczyć, że dieta ketogenna jest uboga w witaminy i minerały, ponieważ trzeba zrezygnować z warzyw i owoców. Z tego powodu należy podczas jej stosowania przyjmować odpowiednie suplementy. Dieta ketogeniczna może prowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego, jak chociażby zaparcia, nudności czy wymioty. Dodatkowo, zaburza ona gospodarkę hormonalną i fosforo-wapniową, a to wpływa niekorzystnie na gęstość kości. Nie każdy może stosować dietę ketogeniczną, ponieważ jej nieumiejętne stosowanie może doprowadzić do kwasicy ketonowej i powstania kamieni nerkowych. Dlatego należy stosować ją pod kontrolą lekarza.

Umów się na konsultacje z chirurgiem naczyniowym w Jutro Medical!

Jutro Medical jest nowoczesną przychodnią, działającą w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Oznacza to, że może skorzystać z niej każdy ubezpieczony człowiek. Zarówno cały zespół lekarski jak i założyciele przychodni wiedzą, że lepiej zapobiegać niż leczyć. W swojej ofercie mają konsultacje z dietetykiem w placówkach partnerskich. Nie czekaj – umów się na wizytę jeszcze dziś!