Monitorowanie glikemii z sensorem – jak to działa?

wpis w: Odżywianie i diety | 0
raspberry g8424ef0a6 1280

Diabetycy mogą obecnie korzystać z nowoczesnych urządzeń ułatwiających im codzienne funkcjonowanie. Zaliczane są do nich również sensory do odczytywania poziomu glikemii. Czym są i jak działają?Kopiuj HTMLKopiuj tekst

Diabetycy mogą obecnie korzystać z nowoczesnych urządzeń ułatwiających im codzienne funkcjonowanie. Zaliczane są do nich również sensory do odczytywania poziomu glikemii. Czym są i jak działają?

Sensor do monitorowania glikemii – co to jest?

Sensor przeznaczony do monitorowania glikemii jest rodzajem urządzenia używanego w systemach monitorowania glikemii do wygodnego odczytywania poziomu glukozy w płynie śródtkankowym.

Przeznaczony do tego sensor ma formę niewielkiego urządzenia z włóknem, które wprowadza się do skóry przy pomocy automatycznej igły. Wyposażony jest on również nadajnik, który pozwala na przekazywanie pomiarów do urządzenia zewnętrznego – czytnika albo aplikacji na telefonie.

Najczęściej używanym sensorem do prowadzenia pomiarów glikemii jest FreeStyle Libre, który może być kupiony też w Polsce.

Dlaczego warto korzystać z sensorów?

Dla osób z cukrzycą sensory takie jak np. https://ortomedico.pl/sensory-do-pompy-insulinowej/542-mmt-7020d2-guardian-sensor-3.html są bardzo pomocnymi urządzeniami, które mogą zastąpić z powodzeniem glukometry.

W porównaniu do glukometru sensor nie wymaga regularnego prowadzenia nakłuć opuszków palców, a także jest bardzo wygodny w codziennym użytkowaniu. Nie ogranicza on przy tym aktywności, dlatego można korzystać z niego również podczas uprawiania sportów.

Przez nowoczesne sensory cukrzyca staje się łatwiejsza w kontrolowaniu. Dzięki nim można stale przeprowadzać pomiary cukru oraz kontrolować trendy, by łatwiej dobierać dawkę insuliny oraz zadbać o swoją dietę. Wyniki można też łatwo udostępniać lekarzowi.

Jak długo działają sensory do odczytu poziomu cukru?

Standardowy czas działania sensora to dokładnie 14 dni. Po tym czasie jest on automatycznie blokowany i nie można już odczytywać informacji o glikemii za jego pomocą.

Jak przedłużyć działanie sensora Libre? Teoretycznie, zgodnie z instrukcją producenta, nie jest to możliwe, ale istnieje możliwość przedłużenia działania sensorów. W tym celu należy wykorzystać inną aplikację do odczytywania pomiarów. O tym, jak przedłużyć działanie sensora Libre, można więcej przeczytać w internecie.

W niniejszym tekście mogą być wymienione pewne artykuły medyczne. W celu zapewnienia bezpieczeństwa, należy stosować je zgodnie z instrukcjami lub etykietami. Jeśli masz jakieś wątpliwości, zaleca się skonsultowanie się z ekspertem, ponieważ niektóre z wymienionych wyrobów medycznych mogą być niewłaściwe dla Twojego zdrowia.