Jak zwalczyć cellulit?

wpis w: Zdrowie | 2

Niezdrowy tryb życia może prowadzić do nadwagi, nadciśnienia i cukrzycy, ale również może spowodować, że objawi się u nas celluit.

To, w jaki sposób się odżywiamy i jak bardzo jesteśmy aktywni, ma wpływ niemal na każdy aspekt naszego życia. Zaniedbanie zdrowej diety oraz aktywności fizycznej skutkuje nie tylko problemami zdrowotnymi, ale również może odbić się na naszym wyglądzie.

Polecamy https://ezdrowo.pl/sport-na-ursynowie-porady/

Czym jest celluit?

Naukowa nazwa celluitu to lipodystrofia typu kobiecego. Spotykana jest przede wszystkim u kobiet, ponieważ głównym czynnikiem, wpływającym na jego powstawanie są hormony.

Bezpośrednią przyczyną skórki pomarańczy jest nierównomierny rozrost tkanki tłuszczowej.

Tak zwana skórka pomarańczowa objawia się pofałdowaną i nierównomierną strukturą skóry ud, pośladków czy brzucha. Celluit może także pojawić się w okolicach kolan.

Co ciekawe, może dotyczyć kobiet niemal w każdym wieku. Tak naprawdę nie ma oznaczonej jednej grupy wiekowej, dla której ryzyko celluitu jest większe.

Celluit – przyczyny powstawania

Jedna rzecz związana z celluitem jest niezwykła. Bardzo rzadko można usłyszeć, aby starsze kobiety narzekały na celluit w młodości. Nasze babcie nie miały problemu ze skórką pomarańczową. Dlaczego tak się dzieje?

Przede wszystkim w przeszłości nie było dostępu do takiej ilości żywności przetworzonej. Nie cieszyły się także taką popularnością tabletki antykoncepcyjne. Mówiąc w skrócie, nasze babcie żyły zdrowiej. Można więc założyć, że w dużej mierze za problem z celluitem odpowiada to, jaki styl życia prowadzimy. To co jemy i jak dużo się ruszamy ma ogromny wpływ na mechanizm powstawania celluitu.

Polecamy

Zbilansowana dieta bogata w witaminy i minerały

Jakie czynniki wpływają na powstawanie cellulitu?

 1. zaburzenia hormonalne,
 2. przetwarzana żywność,
 3. brak ruchu,
 4. czynniki genetyczne.

Pojawienie się celluitu powinno być odebrane jako motywacja do zmiany złych nawyków żywieniowych i rozpoczęcia zdrowej diety.

Czy wystarczy zmiana złych nawyków, aby pozbyć się celluitu?

Zwalczanie celluitu nie zawsze będzie proste. Sukces zależy w dużej mierze od tego, jaki rodzaj celluitu u siebie zaobserwowaliśmy i na jakim jego etapie zaczęliśmy z nim walkę.

Główny podział rodzajów celluitu to:

 • celluit obrzękowy,
 • cellit miękki,
 • celluit twardy.

Celluit twardy uważany jest za fazę początkową powstawania celluitu. Nie jest on widoczny na pierwszy rzut oka, skórka pomarańczowa uwidacznia się dopiero po ściśnięciu skóry.

Celluit miękki zazwyczaj dotyczy osób o małej aktywności fizycznej i kobiet po czterdziestym roku życia. Celluit wodny z kolei coraz częściej nazywany jest chorobą cywilizacyjną, a za jego powstanie odpowiada zaburzenie przepływu limfy i krwi.

Nie zawsze walka z celluitem będzie łatwa. Ważne jednak, aby skupić się na trzech aspektach:

 • zdrowa i zbilansowana dieta,
 • większa aktywność fizyczna,
 • regulacja gospodarki hormonalnej

Niestety nie zawsze zdrowy tryb życia wystarczy do walką z celluitem. Pomoże to na pewno w przypadku walki z celluitem wodnym, jednak w niektórych przypadkach warto sięgnąć po odpowiednie kosmetyki, poprawiające elastyczność skóry. Nie zawsze także samodzielnie można wyregulować gospodarkę hormonalną.

2 Responses

 1. 3k

  Witam, próbowałam diety i efekt jest już zadowalający, ale cellulit nie zniknął do końca. Mam dalej problem z niektórymi okolicami. Czy dobrym pomysłem jest dobrany masaż na celulit? Chciałabym robić regularne sesje około 2 razy w tygodniu. Pozdrawiam 😀

 2. Redakcja

  Dziękujemy za to istotne pytanie. Na początek przypominamy, że dieta i ćwiczenia to najtańszy i najzdrowszy sposób na pozbycie się skórki pomarańczowej.
  Jeżeli zaś chodzi o zabiegi to zasługi należą się drenażowi limfatycznemu i rozbijaniu cellulitu specjalnym masażem za pomocą pomp ssących (skóra masowana jest pod ciśnieniem). Część specjalistów rekomenduje zabieg elektrolipolizy, który pomoże w pozbyciu się komórek tłuszczowych przy pomocy napięcia elektrycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.