Jak poradzić sobie z cellulitem w 3 krokach?

Jak zwalczyć cellulit?

wpis w: Zdrowie | 2

Niezdrowy tryb życia może prowadzić do nadwagi, nadciśnienia i cukrzycy, ale również może spowodować, że objawi się u nas mało estetyczny cellulit.

To, w jaki sposób się odżywiamy i jak bardzo jesteśmy aktywni, ma wpływ niemal na każdy aspekt naszego życia. Zaniedbanie zdrowej diety oraz aktywności fizycznej skutkuje nie tylko problemami zdrowotnymi, ale również może odbić się na naszym wyglądzie.

 

Czym jest cellulit?

Najprościej mówiąc jest to po prostu nieprawidłowo rozmieszczony tłuszcz. Inaczej nazywany jest lipodystrofią lub “skórką pomarańczową”. Problem cellulitu dotyczy blisko 90% kobiet i najczęściej powstaje w okresie dojrzewania. W momencie jego powstawania pojawiają się nierówności i grudki. W szczególności narażone są na niego takie partie ciała jak uda i pośladki, ale również biodra czy brzuch.

W medycynie wyróżnia się jego cztery stadia:

  1. Kiedy nie ma widocznych gołym okiem zmian, ale mikroskopowo dochodzi do zastojów i wzrostu objętości tkanek.
  2. Zaczyna pojawiać się przy złapaniu fałdu skórnego, wyraźne stają się też zaburzenia tkanki tłuszczowej.
  3. Zmiany widoczne są w pozycji stojącej, wyczuwalne są też drobne, grudkowate zgrubienia tkanki podskórnej. Mikroskopowo pojawiają się elementy zwłóknienia.
  4. Nierówności są bardzo nasilone, wyczuwalne są wyraźne guzowate stwardnienia. Mikroskopowo zaobserwowana jest zaawansowana degradacji tkanki łącznej.

Możemy wyróżnić jego dwa podstawowe rodzaje – cellulit wodny i tłuszczowy.

Pierwszy – powstaje poprzez zatrzymanie wody w organizmie. Jego przyczyny to przede wszystkim siedzący tryb życia oraz nieprawidłowa dieta. Co ważne cellulit wodny może występować również u kobiet szczupłych.

Drugi rodzaj – tłuszczowy – jest skutkiem nadmiaru komórek tłuszczowych. W szczególności dotyka on osoby borykające się z nadwagą i otyłością.

Co ciekawe, może on dotknąć kobiet niemal w każdym wieku. Tak naprawdę nie ma oznaczonej jednej grupy wiekowej, dla której ryzyko cellulitu jest większe.

Jakie wyróżniamy przyczyny powstawania cellulitu?

  1. Tryb życia, niewłaściwa dieta,
  2. Przebyte lub aktualnie toczące się choroby,
  3. Zaburzenia hormonalne,
  4. Zaburzenia limfatyczne,
  5. Uwarunkowania genetyczne,
  6. Typ budowy.

Cellulit to zmora bez dwóch zdań, jednak jego pojawienie powinno być odebrane jako motywacja do zmiany złych nawyków żywieniowych i rozpoczęcia zdrowej diety.

Sposoby walki z cellulitem

Istnieje wiele opcji jego redukcji. Wśród nich wyróżniamy przykładowo:

  • użycie preparatów kosmetycznych
  • kąpiele morskie i algoterapia
  • okłady parafinowe
  • masaż antycellulitowy
  • zabiegi medycyny estetycznej (np. endermologia)
  • zabiegi pielęgnacyjne

Istnieją również domowe sposoby na cellulit:

  • masaże przy pomocy specjalnie przeznaczonych do tego masażerów, podczas których dochodzi do szybkiej poprawy krążenia krwi oraz rozgrzania tkanki i mięśni. Działanie prowadzi do spalania tkanki tłuszczowej i rozbijania grudek tłuszczu.
  • szczotkowanie na sucho – przede wszystkim użycie szczotki pobudza krążenie krwi, pozwala wygładzić i ujędrnić skórę.
  • masaż bańką chińską – jeden z najpopularniejszych i najtańszych sposobów na zwalczanie cellulitu. Wykorzystuje on podciśnienie poprzez zassanie skóry i tkanek. Poprawia mikrokrążenie i rozszerza naczynia krwionośne.
  • peelingi – w szczególności kawowy – jest to jedna z najskuteczniejszych metod walki z cellulitem. Dobrze jeśli jest ciepły, bo wtedy kofeina lepiej przenika przez skórę.

Warto jednak pamiętać, że pomarańczowa skórka zniknie tylko wtedy, kiedy zabiegi na cellulit połączymy z zastosowaniem odpowiedniej diety oraz wzbogacimy to o regularne ćwiczenia.

Czy wystarczy zmiana złych nawyków, aby pozbyć się cellulitu?

Marzy Ci się redukcja cellulitu? Równie ważne jest też jego “rozruszanie”. Jeśli nie masz czasu na siłownie poświęć trochę czasu na ruch w domu!

Możesz przykładowo:

  • wykonywać ćwiczenia izometryczne -wystarczy tylko napisać mięśnie pośladków. Jeśli zależy Ci natomiast na pozbyciu się cellulitu z ud warto skorzystać z specjalnego motylka.
  • skakać na skakance – skuteczny sposób na cellulit, który pozwoli również poprawić przepływ krwi i limfy
 
Jeśli masz natomiast dłuższą chwilę, warto spróbować ćwiczenia na cellulit takie jak:
  • aerobik – jazda na rowerze, bieżnia czy stepper
  • pływanie – które zapewni nie tylko spalanie tłuszczu, ale ujędrnia też wygląd sylwetki
  • ćwiczenia z obciążeniem – żeby zniwelować cellulit warto przede wszystkim wzmocnić mięśnie , maszyny na siłowni, wykroki czy przysiady z obciążeniem będą do tego idealne.

Dobrze dobrana dieta niezbędna do walki z pomarańczową skórką?

Skuteczna dieta i ćwiczenia 3 razy w tygodniu są niezbędne to tego by skutecznie zwalczyć cellulit. Uwzględnia ona produkty bogate w witaminę C, która oczyszcza i odwadnia organizm. Równie ważny jest w niej też błonnik. Zawarty w produktach pełnoziarnistych wpływa na pracę jelit i przemianę materii, przyspieszając metabolizm oraz pomagając zwalczać toksyny w organizmie.

Profilaktyka

Cellulit jest problemem z którym sobie nie radzisz? Chcesz się go pozbyć i poprawić wygląd skóry? Warto zatem poznać sposoby dnia codziennego na walkę z nim. Są to przykładowo:

  • noszenie szerokich, nieuciskowych ciała ubrań
  • unikanie obcisłej, wyszczuplającej bielizny,
  • niezakładanie nogi na nogę
  • uprawianie regularnie sportu, gimnastyki, turystyki
  • unikanie wysokich temperatur
  • zmodyfikowanie żywienia: ograniczenie soli, cukru, tłuszczów nasyconych i alkoholu

2 Responses

  1. 3k

    Witam, próbowałam diety i efekt jest już zadowalający, ale cellulit nie zniknął do końca. Mam dalej problem z niektórymi okolicami. Czy dobrym pomysłem jest dobrany masaż na celulit? Chciałabym robić regularne sesje około 2 razy w tygodniu. Pozdrawiam 😀

  2. Redakcja

    Dziękujemy za to istotne pytanie. Na początek przypominamy, że dieta i ćwiczenia to najtańszy i najzdrowszy sposób na pozbycie się skórki pomarańczowej.
    Jeżeli zaś chodzi o zabiegi to zasługi należą się drenażowi limfatycznemu i rozbijaniu cellulitu specjalnym masażem za pomocą pomp ssących (skóra masowana jest pod ciśnieniem). Część specjalistów rekomenduje zabieg elektrolipolizy, który pomoże w pozbyciu się komórek tłuszczowych przy pomocy napięcia elektrycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *