Jakie normy muszą spełniać meble medyczne?

wpis w: Odżywianie i diety | 0
meble medyczne

Wyposażenie placówek medycznych musi spełniać różnego rodzaju normy jakościowe, aby można było z niego korzystać podczas opieki nad pacjentami. Jakie przepisy regulują wytwarzanie mebli medycznych? Z naszego artykułu dowiesz się, czym powinno odznaczać się wyposażenie gabinetów lekarskich.

Dlaczego meble medyczne muszą spełniać określone normy?

Meble medyczne stanowią wyposażenie różnego rodzaju placówek medycznych — takich jak przychodnie, szpitale i ośrodki rehabilitacyjne. Rozwiązania zastosowane w tego typu produktach powinny ułatwiać opiekę nad pacjentami i zapewniać chorym wysoki poziom komfortu. Konstrukcja mebli medycznych musi odznaczać się niezawodnością, aby korzystanie z nich było bezpieczne. Meble medyczne, wyposażenie do gabinetu lekarskiego od producenta innow.pl, powstały z myślą o potrzebach pacjentów i wymaganiach personelu medycznego. Bardzo istotną kwestią jest również to, aby tego rodzaju produkty były odporne na działanie środków dezynfekujących, ponieważ w placówkach leczniczych powierzchnie często mają kontakt z drobnoustrojami.

Jakie normy regulują produkcję mebli medycznych?

W trosce o bezpieczeństwo pacjentów i pracowników ośrodków leczniczych produkcja mebli medycznych jest ściśle regulowana przez polskie prawo. Jedną z norm, której podlega wytwarzanie tego rodzaju produktów, jest Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2017/745 z dnia 5 kwietnia 2017 roku oraz załącznik VII Dyrektywy 93/42/EWG określające wymagania dotyczące wyrobów medycznych. Każdy producent specjalistycznych mebli medycznych ma obowiązek wydać deklarację zgodności swoich produktów z tymi przepisami.

Produkcja mebli medycznych do gabinetu zabiegowego podlega również międzynarodowej normie zarządzania jakością PN-EN ISO 9001:2015. Dotyczy ona wyrobów I klasy, natomiast do pozostałych produktów wykorzystywanych w placówkach leczniczych stosuje się normę EN ISO 13485:2003. Meble medyczne w szpitalach i przychodniach muszą także spełniać wytyczne Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2019 roku, które odnosi się do pomieszczeń i urządzeń w placówkach o charakterze leczniczym.

Czym powinny odznaczać się meble medyczne?

Wysokiej jakości meble medyczne takie jak fotele rehabilitacyjne, kozetki i krzesła do pobierania krwi powinny być pokryte wodoodporną tapicerką, którą można łatwo wyczyścić. Meble do gabinetu lekarskiego nie powinny mieć widocznych łączeń i szwów, aby zminimalizować rozprzestrzenianie się bakterii. Bardzo dobrze w placówkach leczniczych sprawdzają się meble ze stali nierdzewnej o dużym udźwigu, ponieważ są dostosowane do potrzeb pacjentów o zróżnicowanej masie ciała. Łóżka stanowiące wyposażenie szpitali i ośrodków rehabilitacyjnych powinny być wyposażone w system regulacji wysokości i posiadać zwrotne koła umożliwiające transport osób między salami.

Meble medyczne do gabinetu lekarskiego powinny być produkowane według ściśle określonych norm. Solidność wyposażenia placówek leczniczych stanowi gwarancję bezpieczeństwa pacjentów i personelu medycznego. Jakie cechy według Ciebie powinny posiadać meble medyczne? Podziel się swoją opinią w komentarzu.