Koktajle proteinowe na masę – czy to naprawdę działa?

wpis w: Porady Treningowe | 0
derick mckinney qqvti5edc unsplash

Świadomość na temat zdrowego odżywiania wciąż rośnie, a wiele osób dalej uczy się odpowiednio balansować swoje posiłki, aby dostarczały odpowiednią ilość kalorii i składników odżywczych. Szczególnie ten temat zgłębiają osoby, które są na redukcji lub chcą przybrać na masie. W celu uzupełnienia białka w diecie często wykorzystywane są koktajle białkowe. Cieszą się dużą popularnością wśród osób, którym zależy na zbudowaniu masy mięśniowej.Kopiuj HTML Kopiuj tekst

Jak włączyć koktajle proteinowe do swojej diety?

Włączając shake’i proteinowe do codziennego jadłospisu, należy wyliczyć zapotrzebowanie organizmu na białko oraz ilość, która zostanie dostarczona z wypiciem koktajlu. Może stanowić dodatek do posiłku lub jako samodzielny danie. Szczególnie popularne jest jako posiłek po treningu siłowym. Dostępne na rynku gotowe koktajle białkowe od eco&fit to rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu na samodzielne  ich przygotowanie. Jest wygodną formą posiłku, którą można zabrać ze sobą wszędzie. Świetnie nadaje się do zjedzenia w trakcie przerwy w pracy lub szkole, a także jest popularnym jedzeniem po treningu, aby dostarczyć białko.

Białko w koktajlu a nabieranie masy

Podstawowym elementem w budowie mięśni są białka, dlatego są niezbędne w diecie osób, którym zależy na budowie sylwetki i zwiększeniu masy mięśniowej. Koktajle proteinowe są najprostszym sposobem na ich dostarczenie. W ich składzie zawarte jest łatwoprzyswajalne białko, a ich forma podania jest wygodna. Sam proces budowy mięśni jest bardziej skomplikowany, a odpowiednia zawartość białek w diecie jest jednym z kilku elementów, które mają na to wpływ.
Aby budowa masy mięśniowej była efektywna, należy pamiętać również o zachowaniu nadwyżki kalorycznej, Nadwyżka kaloryczna sprawia, że w organizmie odkładają się substancje odżywcze, a masa ciała należy rosnąć. W połączeniu z aktywnością fizyczną, która nakierowana jest na rozbudowę mięśni, nadmiar kalorii nie odkłada się w postaci tłuszczu, tylko pozwala na rozbudowanie mięśni. Kolejnym ważnym aspektem jest czas na regenerację mięśni. 

Jak samodzielnie przygotować zdrowy koktajl białkowy?

Przygotowanie koktajlu białkowego nie jest trudne. Do blendera należy wlać jogurt naturalny lub mleko, a następnie dodać wybrane przez siebie warzywa i owoce. Aby posiłek był bardziej bogaty w białko, warto dodać odżywki białkowej. Jej wybór jest kluczowy, aby koktajl był zdrowy. Przede wszystkim należy kupować odżywki, które zawierają w swoim składzie więcej niż 85% białka. Najlepsze będą izolaty i hydrolity. Koncentraty często zawierają mniej białka oraz niższej jakości, dlatego są niezalecane. Także warto unikać odżywek, w których przeważają białka roślinne, ponieważ są słabiej przyswajalne przez organizm. 

Dobrym dodatkiem do koktajlu, który również jest bogaty w białka, są nasiona chia. Są również cennym źródłem kwasów tłuszczowych wielonienasyconych oraz błonnika. Osoby, którym zależy na zwiększeniu kaloryczności koktajlu, powinny rozważyć do niego dodawanie orzechów. Są źródłem kwasów tłuszczowych, w tym kwasu omega-3, pierwiastków biogennych, witamin z grupy B i E, a także białek.