Zakwaszenie żołądka bywa interpretowane jako zjawisko negatywne dla naszego zdrowia. Tym czasem odpowiednie ph naszego żołądka to kwestia niezwykle istotna dla naszego organizmu.
Aby żyć zdrowo i czuć się dobrze powinniśmy być bardziej świadomi tego, co dzieje się z naszym ciałem. Znajomość i prawidłowa interpretacja sygnałów przychodzących z naszego organizmu może bardzo poprawić nasze samopoczucie i ogólną kondycję.
Zakwaszenie organizmu a zakwaszenie żołądka – różnice
Temat zakwaszenia organizmu staje się coraz bardziej popularny. Reklamy i liczne publikacje podkreślają negatywny wpływ zakwaszenia na nasze ciało. W wyniku tego na hasło zakwaszenie automatycznie kojarzymy z czymś niepożądanym. Dlatego pamiętajmy, że zakwaszenie żołądka to nie zakwaszenie organizmu! Prawidłowy odczyn żołądka to właśnie odczyn kwaśny.
Sprawdź również helicobacter pylori dieta
Jakie funkcje pełni żołądek w ciele człowieka?
Żołądek to organ, będący częścią układy pokarmowego człowieka. Jego rola to trawienie przyjmowanych przez nas pokarmów. Trawienie jest możliwe dzięki sokowi żołądkowemu, który zawiera enzymy trawienne.
Głównym zadaniem żołądka jest trawienie białek i cukrów. Zaburzenie zakwaszenia żołądka może wywołać całkowite zahamowanie trawienia cukrów. Dlatego tak istotne jest, aby podczas planowania prawidłowej diety pamiętać o tym, że zakwaszenie żołądka musi być dostatecznie wysokie.
Warto przeczytać: Co jeść przed siłownią?
Zakwaszenie żołądka – jak je sprawdzić jego poziom?
Najlepszym sposobem na sprawdzenie, jakie jest zakwaszenie żołądka jest wizyta u gastrologa, który wykona badania, mające na celu sprawdzenie pH w żołądku. Takie rozwiązanie rekomendujemy wszystkim, którzy podejrzewają u siebie problem takiego rodzaju.
Mimo to czytelnicy Ezdrowo.pl dość często pytają o domowe sposoby na zakwaszenie żołądka. Oto garść porad przygotowanych przez naszą redakcję:
- Test zakwaszenia żołądka z wykorzystaniem sody oczyszczonej. Sposób przeprowadzenia:
- połknij łyżeczkę sody oczyszczonej i zmierz czas po którym nastąpi beknięcie.
- Czas poniżej 40 sekund oznacza zagorżenie nadkwasotą
- 40 – 90 sekund – optymalnie zakwaszenie żołądka
- Powyżej 90 – niedostateczne zakwaszenie żołądka
- połknij łyżeczkę sody oczyszczonej i zmierz czas po którym nastąpi beknięcie.
Nieprawidłowe zakwaszenie żołądka – objawy towarzyszące
Nieprawidłowe zakwaszenie żołądka może w znaczącym stopniu utrudnić pracę układu pokarmowo-wydalniczego. Oto lista najbardziej popularnych dolegliwości towarzyszących temu schorzeniu:
- zgaga
- refluks
- zaparcia
- biegunki
- wzdęcia
- gazy
- spadek masy ciała
Przeczytaj także: dieta kopenhaska
Słabe zakwaszenie żołądka – jak rozwiązać ten problem?
Odpowiednio nawadniaj organizm! Pomimo, że woda rozrzedza kwasy żołądkowe to jednocześnie dba o ściany żołądkowe, dzięki czemu żołądek może się lepiej przygotować na zwiększanie poziomu kwasowości w naszym żołądku.
Postaw na zbilansowaną i właściwą dietę. Wskazówki dotyczące komponowania diet znajdziesz w kategorii odżywianie i diety.
Dieta na zakwaszenie żołądka – przykładowy opis
- przed posiłkiem wypij ½ szklanki wody z 2 łyżkami octu jabłkowego
- zażywaj witaminę C w proszku
- raz dziennie wylej na język kilka kropli kropli żołądkowych. Gorzki smak powoduje zwiększenie wydzielania soków żołądkowych
- rano wypijaj szklankę wody z sokiem z cytryny
Po tygodniu należy wykonać kolejny test na poziom zakwaszenia żołądka. Jeśli nie nie będzie poprawy kontynuować zakwaszenie przez kolejny tydzień. W przypadku braku rezultatu powinien zostać wprowadzony odpowiedni lek, który zwiększy zakwaszenie żołądka.
Bardzo ważne jest to, że nie każdy powinien samodzielnie zakwaszać żołądek. Takie zabiegi są kategorycznie zabronione osobom z wrzodami żołądka.
Dodaj komentarz